X

Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camii aydınlatmaları için düğmeye basıldı.

İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi ile şehirdeki önemli tarihi eserlerin yeniden aydınlatılması için çalışmalar başlatıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürlüğü’nün 6 eser için düzenlediği yarışmada, Sultanahmet Camii ve Ayasofya Müzesi’nin aydınlatma tasarımını iGuzzini-Tepta projesi kazandı.Hazırlanan tasarım Anıtlar Kurulu tarafından onaylandığı takdirde, bu projeye göre ihale açılacak.

2010 Avrupa Kültür Başkenti çalışmaları içerisinde, Topkapı Sarayı, Rumeli Hisarı gibi önemli tarihi eserlerin olduğu toplamda 65′e yakın proje için aydınlatma tasarımı yarışması açılması bekleniyor.

iGuzzini ve Tepta, 5 sene önce de Dolmabahçe Sarayı Saltanat Kapısı’nı aydınlatarak bu konudaki tecrübesini hayata geçirmişti.

PLD Türkiye: pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.
İlgili Yazı

This website uses cookies.