Close

28/01/2010

OLED Aydınlatma Ürünlerinin Üretimi Artıyor

OLED (Organic Light Emitting Diode – Organik Işık Yayan Diyot), ışık veren kısımların organik malzeme ile kaplanması sonucunda elde edilen bir teknoloji. OLED’in önemli bir avantajı eski teknolojilerin, ışığı artırabilmek veya düzgün dağıtabilmek için gerektirdiği altyapıya ihtiyaç duymaması. Bu sayede Aydınlatma Tasarımcıları’na uygulama açısından birçok kolaylık ve esneklik sağlamakta.

2010’da birçok üretici OLED konusunda aktif olacak. Japon Lumiotec firması, Şubat ayı içerisinde ilk aydınlatma paneli örneklerini müşterilerine göndermeye başlıyor. Temmuz ayından itibaren ise yıllık 40.000 panel üretimi hedefliyorlar.

OSRAM geçtiğimiz Kasım ayında Orbeos OLED serisinin lansmanını yaptı. Fiyatlar yaklaşık 250 Euro mertebesinde. Yuvarlak paneller 80mm çapında ,2500 K değerinde, 25lm/w verimlilikle kompakt floresan lambalardan daha düşük fakat halojen lambalardan yüksek verimliliğe sahipler.

Philips’in 2009’da satışa sunduğu Lumiblade OLED serisinin fiyatı 70-500 Euro arasında değişiyor. Özellikle çok ince bir aydınlatma kaynağına (Sadece birkaç milimetre) sahip olması ve ışık yayan kısmın tüm yüzeyi domine etmesi vurgulanıyor.

Hedef tarih

Tüm bu gelişmelere rağmen OLED teknolojisinin ticari ve gerçek anlamda yüksek hacimde üretiminin 2010’da yapılacağı düşünülmüyor. Üretilen örnekler sayesinde yüksek hacimli üretimin olasılıkları araştırılıyor. Almanya’da BMBF (Eğitim ve Araştırma Bakanlığı) çeşitli alanlarda çalışan 11 firmayı So-Light projesi kapsamında OLED üretimine yönelik olarak bir araya getirdi. ABD’de ise DoE (Enerji Departmanı) Katı Hal Aydınlatma girişimi grubunda (Solid State Lighting) iki OLED pilot projeye başladı.

Kaynak: plusplasticelectronis.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir