Close

09/05/2012

Philips’ten yeni bir ışık deneyimi: OLED

Yeni ışık kaynaklarındaki gelişmeleri bir adım ileri taşıyan OLED (Organik Işık Yayan Diyotlar) filaman veya gaz maddeler yerine yarı iletken maddelerle ışık üretiyor. OLED’ler, LED aydınlatmalarda olduğu gibi enerji verimliliği, uzun ömürlü olması ve sürdürülebilir aydınlatma sağlaması açısından önemli. Ayrıca OLED; yaşam alanlarında ışığın dekoratif olarak ve tasarım yaratma amaçlarıyla nasıl entegre edilebileceği ve ışıkla nasıl “oynanabileceği” konusunda da yeni bakışlar kazandırıyor.

Son dönemlerde gelişen OLED aydınlatmaların çalışma prensibi, oldukça ince olan organik yarı iletken katmanların bir veya daha fazlası üzerinden elektriğin geçmesine dayanıyor. Bu katmanlar biri artı diğeri eksi yüklü iki elektrot arasına yerleştiriliyor. Daha sonra yerleştirilen bu katmanlar, “altlık” adı verilen bir cam levhanın veya diğer herhangi bir saydam malzemenin üzerine yerleştiriliyor.

Elektrotlara akım verildiğinde artı ve eksi yüklü delik ve elektronlar yayılıyor. Bunlar, söz konusunu katmanın orta tabakasında birleşiyor ve “uyarım” adı verilen yüksek enerji halini yaratıyor. Bu katman en baştaki kararlı, “uyarılmamış” haline geri döndüğünde organik film içinden eşit şekilde geçen enerji, filmin ışığı yaymasını sağlıyor. Organik filmlerde farklı malzemelerin kullanılması, OLED’lerin farklı renklerde ışık yaymasına olanak tanıyor.

LED ve OLED’in arasındaki fark…

LED ve OLED arasındaki en büyük fark; OLED’lerde organik yarı iletkenler kullanılırken LED’lerin inorganik bir maddeden alınan kristallerle yapılıyor olması… Bu iki katı hal (solid state) aydınlatma türü arasında, gözle görülen farklar da yer alıyor. Özünde parlak, minik lambalar gibi parlayan ışık noktalarından oluşan LED’lerin yanı sıra OLED’ler ışığı tüm yüzeye yayılan, aşırı derecede yassı panellerden oluşuyor. Böylece, OLED “dingin”, daha sıcak ve dağınık bir ışık üretiyor.

OLED’lerin ince ve yassı yapısı, ışığın diğer hiçbir ışık kaynağıyla yakalanamayacak koşullarda kullanılmasına ve entegre edilmesine olanak tanıyor. Bu iki ışık birbirini tamamlayarak yeni dijital aydınlatma çağında farklı seçenekler sunuyor.

OLED ışığın güzelliğini ortaya çıkarıyor…

Philips, Hollanda Eindhoven’da düzenlediği İnovasyon Etkinliği’nde günümüzde piyasada bulunan dünyanın en büyük OLED kurulumu Lumiblade Living Shapes’i sahneledi. Lumiblade Living Shapes, toplam 1.152 Lumiblade OLED’in bulunduğu 72 OLED panelinden oluşuyor. Tüm paneller geçmeli sistemde yapıldığı için müşteriler istedikleri sayıda paneli kolaylıkla bir arada kullanabiliyor ve birkaç dakika içinde interaktif bir OLED kurulumu gerçekleştirilebiliyor.

OLED aydınlatma araştırmasını sürdürmekte olan Philips, yeni bir OLED uygulama konsepti olarak, aydınlatma dünyasına OLED tavan kaplamasını sunuyor. Yüksek verimli OLED tavan kaplaması, sadece 1 cm kalınlığında, son derece ince ve yassı bir lamba formunda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir