Close

20/08/2013

Türkiye’nin ilk “LED’li yol aydınlatma pilot projesi” Ankara’da gerçekleşti

Ankara_Protokol_Yolu_2Philips ve Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ortak çalışması sonucunda gerçekleştirilen “LED’li yol aydınlatma pilot projesi” Ankara’da hayata geçti.

 

Şehirlerde enerji verimli, çevre dostu ve daha aydınlık yolların ilk uygulaması olan bu proje sayesinde Ankara İnönü Bulvarı’nda %40 oranında enerji tasarrufu sağlandı. Proje kapsamında bulvarda bulunan 46 adet armatür LED’li yol aydınlatma armatürleri ile değiştirdi.

Ankara_Protokol_Yolu_1Proje, Enerji Bakanlığı’nın 2008 yılından bu yana düzenli olarak her yıl yayınladığı Enerji Verimliliği Strateji Belgesi kapsamında; enerji verimliliğinin her alanda artırılması konusunda aldığı karara paralel olarak gerçekleşti. Enerji Bakanlığı’nın hedeflerine ulaşma sürecine enerji verimli LED’li yol aydınlatma sistemlerine dönüşüm ile katkı sağlamayı amaçlayan Philips; Protokol Yolu olarak bilinen Ankara İnönü Bulvarı’nda bulunan 46 adet 276W enerji tüketen yüksek basınçlı sodyum buharlı yol aydınlatma armatürünü, 159W enerji tüketen 26 adet GRN185 ve 169W enerji tüketen 20 adet GRN195 tip SpeedStar LED’li yol aydınlatma armatürü ile değiştirdi.

Pilot proje kapsamında armatürlere entegre edilen RF antenler ve sisteme entegre edilebilen CityTouch StarSense; Akıllı Şehir Kontrol Sistemi sayesinde uzaktan kumanda edilebilen yol aydınlatma uygulaması, belirlenen gün ve saatlere göre programlanabiliyor. Böylece otomatik olarak açılıp kapatılarak aydınlık miktarı ayarlanabiliyor. Ayrıca uygulamada yaşanabilecek herhangi bir arızaya karşı sistem her an izlenerek, gelen anlık bildirimler sayesinde arızalara anında müdahale edilebiliyor.

Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Philips Türkiye CEO’su Göktuğ Gür şunları ifade ediyor: “LED’li yol aydınlatmasının sağladığı en önemli avantaj, kontrol sistem entegrasyonu ile birlikte %40’ın üzerinde enerji tasarrufu sağlanması. Uygulamaya entegre kontrol sistemi ile örneğin, trafiğin yoğun olduğu ve yolların tamamen boş olduğu gece saatlerinde aydınlatmanın istenilen oranda kısılabilmesi sayesinde bu tasarruf oranını daha yukarılara taşımak da mümkün. Konvansiyonel sistemlerle ise bunu sağlamak imkânsız. Philips SpeedStar armatürlerde kullanılan LEDGINE optik sistem teknolojisi sayesinde, eskiye oranla daha homojen ve düzgün ışık dağılımı sağlanıyor. Minimum parlama seviyesi ile sürüş konforu ve güvenliği artırılıyor. Bunun yanı sıra LED’in ve beyaz ışığın gücü sayesinde, yoldaki düşük renksel geri verim oranı, oldukça yüksek seviyelere getirilerek şehir sakinlerine daha güvenli bir yol ve daha estetik bir aydınlatma çözümü sunulmuş oluyor. LED’li sistemler konvansiyonel çözümlere oranla çok daha uzun ömürlü, hem de daha az bakım gerektiriyor. Bu da hem bakım maliyetlerini düşürüyor hem de yolun bir bölümünün veya tamamının bakım sebebiyle kapatılarak gereksiz yere trafiğin artmasının önüne geçiliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir