Close

01/12/2014

Nelson-Atkins Sanat Müzesi LED lambaları test ediyor

MuseumArt1Kansas’ta bulunan Nelson-Atkins Sanat Müzesi, geçtiğimiz birkaç aydan beri, müze içinde galeri alanlarında kullanılan PAR lambaları uygun LED’lerle değiştirmek için bir test yapıyor.
Müzenin aydınlatma tasarımcısı Clint Paugh ise, Şükran Günü haftası boyunca LED aydınlatmaların kullanılacağı projeyi gözden geçiriyor. Paugh konuyla ilgili şunları ifade ediyor: Galerilerimizin %70’i PAR38 lambaları kullanıyor. Ancak bu lambaların yakında modası geçecek ve bizim de kullanılabilir aydınlatma stoğumuz tükenmiş olacak. Bu yüzden geçerli bir alternatif bulmak zorundaydık ve bu testi yapmaya karar verdik.”

MuseumArt3

Müzenin galerilerinden birinde yan yana duran LED test lambaları

Değerlendirme için hem spot hem de yansıtıcı lambaları gözden geçirirken Paugh, ışık çıkışı, renk sıcaklığı, fiyat ve geri ödeme zamanları gibi birçok kriteri içeren bir liste de çıkardı. Bu listeyi bazı lamba distribüterlerine gönderdi ve 16 şirketten geri dönüş aldı. Bu 16 şirket müzenin kriterleri açısından değerlendirildiğinde aday şirketlerin sayısı 4’e indi. Daha sonra müzedeki galerilerde iyi bir kıyaslama yapılabilmesi açısından bu dört şirketten gönderilen örnek lambalar, her galeride farklı olmak üzere, yan yana yerleştirildi. Paugh sözlerine şöyle devam ediyor: “Biz, kuratörlerden satış ekibine kadar, tüm çalışanları fikirlerini söylemeleri için davet ettik. Herkesin bu aydınlatma enstelasyonlarına bakmasını ve yorumda bulunmasını istedik.”

MuseumArt4

Müzenin lobisinde test aydınlatmaların gösterimi

Müze ekibinin geri bildirimlerine dayanarak 4 LED lamba seçeneği 2’ye düşürüldü. Böylece müze halkın da yorum yapabileceği bir süreç için açılabilecekti. Bu süreç şu anda devam ediyor ve müzedeki bir harita ziyaretçileri farklı galerilere yönlendiriyor. Böylece müze koleksiyonundaki gerçek sanat çalışmalarını aydınlatan bu iki farklı lamba seçeneği halk tarafından da kıyaslanabiliyor. Ziyaretçiler kendi seçimlerini lamba örneklerinin bulunduğu yerde duran kutuya, bir bağış karşılığında, “LED A” ya da “LED B” seçeneğini işaretleyerek belirtebiliyorlar. Aslında bu müze için aynı zamanda yepyeni bir fon süreci. Böylece ziyaretçiler verdikleri ücretlerin nerelerde kullanıldığını anlayabiliyorlar. Halkın yorumlama süreci bittiğinde ise müze yönetimi hangi lambanın kullanılacağına karar verecek.

Fotoğraflar: Nelson-Atkins Sanat Müzesi
Haber kaynağı: http://www.archlighting.com/leds/nelsonatkins-led-test_o.aspx

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir