Close

28/06/2016

“Minna no Mori” Gifu Media Cosmos Projesi

Minoa1Japonya’da, aydınlatma tasarımı Lighting Planners tarafından gerçekleşen proje, 33. IALD ödülleri kapsamında “Merit” (Meziyet) ödülünü almaya hak kazandı. Proje ayrıca; “Sustainability” (Sürdürülebilirlik) ödülüne de layık görüldü.

Birçok amaç için kullanımı düşünülerek tasarlanmış tesisin en önemli özelliği; büyük, asılı, şemsiye şeklindeki “kürelerle” mekânı bölen, gün ışığını içeri davet eden ve hava dolaşımını sağlayan açık-zemin, açık-raf bir okuma odası olması. Lighting Planners Associates’in aydınlatma konseptinin amacı; sanki ormanın içindeymişsiniz gibi bir illüzyon yaratarak ziyaretçileri bir aydınlatma atmosferi ile doğaya bağlamak. Bu aydınlatma tasarımının bir diğer hedefi de tüm bunları yaparken enerji tüketimini de %50 azaltmak.

Her bir asılı küre; kereste tavanın altında parıldayarak dönerek, eşsiz bir tasarım sergiliyor. Ek aydınlatma; kürelerin içindeki asılı halkaları, disk şeklindeki süsleri ve gün ışığını da kapsıyor. Küre aydınlatmasının yakınındaki görev aydınlatmasının konumlandırılış şekli mekâna canlılık ve tutarlılık kazandırıyor.

Gün içinde, gün ışığı yukarı aydınlatmalardan yayılıyor ve minimal enerji kullanımıyla konforlu bir alan yaratıyor. Eğer hava bulutluysa sistem 300-700lx’te hala güvenilir bir şekilde çalışabiliyor. Ancak gerekli duyulursa gün ışığı sensörleri aktive edilebiliyor ve halka şeklindeki asılı uplight’lar ve manüel görev aydınlatması; masa üzerilerinde 400lx’lük bir destek de sağlıyor. Tasarım boyunca değişen sıcaklık kombinasyonları, nem, parlaklık; heterojen alanlar yaratıyor. Bu değişiklik aslında yapıyı kontrol etme ve düzenlemede ihtiyaç duyulan enerji miktarını da azaltıyor.

Jüri üyelerinden biri proje hakkında şunları söylüyor: “İç mekâna gün ışığını getiren bu yenilikçi yaklaşım, mimari ve iç tasarımla aydınlatmanın sıkı bir şekilde entegre olmasına olanak tanıyor. Ayrıca ışık ve formun güzel bir sembiyozunu (ortaklığını) yaratıyor.

Disk şekilli, göz kamaşması yapmayan downlight’lar birkaç küçük grup içinde birlikte kablolanmışlar. Bunlar elektriksel ışığın dim edilebilmesine ve gün ışığı mekâna girdikçe bu elektriksel ışığın azalmasına olanak tanıyorlar. Görev aydınlatması mekân boyunca özel tasarım mobilyaların içine entegre edilmiş. Gerekli olan noktalarda konumlandırılmış spot ışıkları ve asılı aydınlatmaları ilk katta ortam ışığını tamamlıyor, alana keskinlik katıyor, enerji kullanımını azaltıyor.

Bir başka jüri üyesinin yorumu ise şöyle: “Bu proje eğlenceli bir duygu uyandırıyor. Ayrıca ışık ve forma tepkiyi, saydamlığın ve yaygın ışığın güzel kullanımını gözler önüne seriyor. Kesinlikle kusursuz bir tasarım.”

Projeye katılanlar:

“Minna no Mori” Gifu Media Cosmos,
Gifu, Japonya

AYDINLATMA TASARIMI:

KOARU MENDE, FIALD
MARI KOBOTA, ASSOCIATE IALD
MIKINE YAMAMOTO, ASSOCIATE IALD
MISUZU NAKAMURA
LIGHTING PLANNERS ASSOCIATES

MİMARİ:

TOYO ITO & ASSOCIATES, ARCHITECTS

PEYZAJ:

MIKIKO ISHIKAWA
THE UNIVERSITY OF TOKYO, GRADUATE SCHOOL OF ENGINEERING
DEPARTMENT OF URBAN PLANNING, MIKIKO ISHIKAWA LABORATORY

MÜŞTERİ:

GIFU CITY

MOBİLYA:

FUJIE KAZUKO
FUJIE KAZUKO ATELIER
M&E
OTAKI SETSUBI
SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK DANIŞMANI:
ARUP

FOTOĞRAF:

© LIGHTING PLANNERS ASSOCIATES
© LIGHTING PLANNERS ASSOCIATES, TOSHIO KANEKO


Haber kaynağı:
http://ialdawards2016.conferencespot.org/minna-no-mori-gifu-media-cosmos-1.3060404

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir