Close

17/11/2014

Mavi LED’ler intihar oranını azaltıyor

PLDMaviLedGatwick Havalanı’nın demiryolu bölümünde insanların davranışlarını kontrol etmek amacıyla parlak mavi LED ışıklar yerleştirildi.

Gatwick Havalanı istasyonu geçtiğimiz yıl intihara teşebbüs vakalarında en yüksek oranlara sahip olması nedeniyle ışıklarını değiştirme kararı aldı. İstasyon çalışanları intihara teşebbüs etmeye kalkışan kişilere yardım etmeleri için eğitildiler. Ancak elbette intihara teşebbüs edebilecek kişileri tahmin etmek çok da kolay bir durum değil.

Mavi ışıkların insanların ruh halini canlandırdığına ve davranışlarını değiştirmesine neden olduğuna inanılıyor. Bu yüzden Tokyo’nun Yamanote Line örneği ele alınıyor. Birçok intihar vakasından sonra burada platform üzerine mavi ışıklar yerleştirildi. Işıkların insanları 3 yönden etkilemesi bekleniyor. Birincisi mavinin insanları sakinleştirdiği ve bu yüzden ruh hallerinin-davranışlarının da değiştiğine inanılıyor. İkincisi mavi ışık örneğin polis teşkilatı gibi otorite figürleriyle özdeşleştiriliyor. Üçüncüsü ise bu ışığın zaten kendi etkisinde farklı bir şey var. Yamanote Line’da bitkiler ya da çocukların yaptığı resimler gibi küçük değişiklikler insanların dikkatini dağıtmak ve onları bir araya getirmek için platform üzerinde uygulandı. Bu aynı zamanda mekânın atmosferini çok daha iyi bir hale getirdi.

İnsanların yerlere çöp atması gibi kötü alışkanlıklarını ve anti-sosyal davranışlarını kontrol altına almak için çalışmalar yapan Network Demiryolları’nın Mülkler Üst Düzey Yöneticisi Terry Denyer konuyla ilgili şu açıklamalarda bulunuyor: “Özellikle son aylarda demir yolları intiharlarında ciddi bir yükseliş görüyoruz. Bu yüzden bizler dünyada neler olduğuna ya da Çin, Japonya gibi ülkelerde liderlerin bu konuda neler yaptığına baktık. Gördük ki onların intihar vakalarının oranı bizden daha yüksekti. Ancak mesela Japonya’da mavi ışık veren aydınlatmalar yerleştirildiğinde intihar girişimleri %85 civarında azaldı. Ayrıca onlar, bu ışıkları anti-sosyal davranışlar ve vandalizm vakalarının da azalması için kullanıyorlardı. Şu anda dünyada bu ışıkları motor yolları servis istasyonları için kullanmayı deniyorlar. Dünyada mavi ışıklarla çok fazla çalışılıyor. Biz de tekerleği yeniden keşfetmektense onların yolundan gittik. Güvenlik ekibimiz çok daha iyi ve sakin bir ortam yaratmak için ellerinden gelenin en iyisini yapıyorlar.”

Haber kaynağı: http://www.lightbulbs-direct.com/blog/blue-leds-used-to-change-behaviour/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir