Close

02/01/2019

LRC, çalışan güvenliği için kablosuz kumanda edilen uyarı ışıkları geliştirdi

Çalışma alanları, kaza yerleri ve diğer yol kazası bölgeleri, genellikle kaotik ortamlardır. Bu ortamlarda inşaat işçileri ve ilk müdahale ekiplerinin trafik kazalarından kaynaklanan yaralanma veya ölüm riskleri yüksektir.

Bu yerlerde, potansiyel tehlikeyi yaklaşmakta olan sürücülere yanıp sönerek bildiren uyarı ışıkları bulunsa da bunlar görsel açıdan rehberlik edecek yararlı bilgileri nadiren sağlar ve genellikle geceleri parlama yaparak işçilerin görmesini daha fazla zorlaştırabilir.

Hem söz konusu görsel sıkıntıları gidermek hem de karayolu ve acil durum çalışanlarına yönelik riskleri azaltmaya yardımcı olmak üzere Rensselaer Polytechnic Institute’teki Aydınlatma Araştırma Merkezi (LRC), kablosuz iletişim teknolojileri kullanarak kullanıcının uyarı ışıklarının yoğunluğunu, yanıp sönme sıklığını ve dizilimini ayarlamasını sağlayan bir prototip sistem geliştirdi.

Kablosuz iletişim ve global konumlandırma sistemi (GPS) sensörlerini kullanan tablet tabanlı bir kontrol cihazıyla birlikte tek tek ışıkların yerleri harita üzerinde çizilebiliyor. Işıkların yerlerini bilen kullanıcı, sırayla yanıp sönecek ışıkları seçerek örneğin bölgeye yaklaşan sürücülerin kapanan şeritleri fark etmesini ve yönlerini belirlemesine yardımcı olabiliyor.

Ayrıca dizili olan yanıp sönme modeli, yoldaki koşulların değişmesi nedeniyle ışıklar taşındıysa gerçek zamanlı olarak kendini güncelleyebiliyor. Uyarı ışıklarındaki ışık sensörleri, ortam ışığını algılayabiliyor ve parlama oluşturmamak için geceleri yoğunluğunu daha düşük değerlere ayarlayabiliyor.

Sistem tasarımını tanıtan teknik bir rapor, LRC (Lighting Research Center) araştırmacıları Mark Rea, Nicholas Skinner ve John Bullough tarafından ortaklaşa yazılarak Society of Automotive Engineers (Otomotiv Mühendisleri Derneği) tarafından yayımlandı. “Kablosuz İletişim Teknolojisi Kullanan Yeni Bir Barikat Uyarı Işığı Sistemi” başlıklı rapora, online olarak https://doi.org/10.4271/2018-01-5036 adresinden ulaşılabilir.

Haber kaynağı: https://illumni.co/lrc-develops-wireless-controlled-warning-lights-for-worker-safety/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir