Close

24/06/2019

Polonya, güneşle şarj edilen “Glow-In-The-Dark” (Karanlıkta Parla) bisiklet yolunu açtı

Bisiklet tutkunları, geceleri büyüleyici parlak mavi ışığını gözler önüne seren Polonya’daki bu hoş şekilde aydınlatılmış bisiklet yolunda pedal basmaya kesinlikle bayılacak.

Kırsalda yer alan Lidzbark Warminski şehrinde, gece boyunca parlak mavi renkte ışık saçan eşsiz bir bisiklet yolu bulunuyor. Gündüzleri güneşle şarj olan bu özel yol, Wielochowskie Gölü’ne çıkan daha büyük bir rekreasyon yoluna yapılan yeni bir eklemeyi oluşturuyor. Bu sevimli yolu, bisiklet ve yaya kazalarını önlemeye yardımcı olma hedefi taşıyan Avrupalı mühendislik şirketi TPA sp. z o.o tasarladı.

Yol döşemesi, güneşten gelen enerjiyi toplayan ve daha sonra 10 saate kadar ışık yayarak geceleri bu enerjiyi açığa çıkaran lüminofor adı verilen sentetik parçacıklar içeriyor.

TPA Başkanı Igor Ruttmar şöyle diyor: “Pist için kullandığımız malzeme on saatten fazla ışık veriyor. Bu, yolun bütün gece boyunca ışık yayabileceği ve ertesi gün tekrar ışık biriktirebileceği anlamına geliyor. ”

Bisiklet parkurunun bu bölümü güzelliğinin yanı sıra, bisikletçi ve yayaların geceleri güvende olması gibi daha büyük bir amaca da hizmet ediyor. Yolun yüzde 100 güneş enerjisi kullanması, parkurun çevre dostu olmasını da sağlıyor.

Igor, “Parlayan bisiklet yolunun gece bisiklet ve yaya kazalarının önlenmesine yardımcı olacağını umuyoruz,” diye açıklıyor. “Polonya’da, özellikle geceleri daha karanlık ve daha görünmez olan, şehirlerden uzak bölgelerde bu bir sorun oluşturuyor.”

Parkurun parlak mavi rengi, çevresindeki yemyeşil manzarayı tamamlamak için seçildi.

“Geceleri çok parlak bir mavi ışık yayıyor; bu da karanlık orman ve nehire karşı muhteşem görünüyor. Bu parlaklık, bölgenin güzel doğası, gölleri, küçük tepeleri ve kırsal bölgelerini çok hoş bir şekilde tamamlıyor,” diyor Igor.

Şimdilik, bisiklet yolunun sadece 100 metresi gece aydınlatılıyor, ancak bu test aşamasından sonra projeyi genişletmeyi umuyorlar.

“Bu kısa bölümü test etmek istiyoruz. Kışa nasıl dayandığını gördükten sonra daha da uzatmak için bir planlama yapma niyetindeyiz,”

Diğer birkaç Avrupa ülkesi de bu fikri denemeye aldı, ancak henüz TPA’nın bisiklet yolu kadar çevre dostu bir çözüm bulamadılar. Hollandalı bir tasarımcı, ünlü sanatçı Van Gogh’a birkaç yıl boyunca ev sahipliği yapan Eindhoven şehrinde,  2014 yılında “Starry Night” (Yıldızlı Gece) isimli bir bisiklet parkuru yarattı.

2013’te, İngiltere, Cambridge’deki Christ’s Pieces Park’ta Pro-Teq Surfacing isimli İngiltere merkezli bir şirket, geceleri aydınlatmak için 150 metre karelik bir yola “Starpath” adı verilen karanlıkta parıldayan bir boya püskürttü.

Avrupa kesinlikle bisiklet kullanmak için güzel bir bölge ve bisiklet tutkunlarının bol ışıklı yollarda pedal basmayı dört gözle bekledikleri görülüyor.

İşte Polonya’nın mavi ışıklı muhteşem bisiklet parkurunun bölgede çekilmiş bir videosu:

Haber kaynağı: https://understandingcompassion.com/articles/poland-unveils-glow-in-the-dark-bicycle-path-that-is-charged-by-the-sun/?utm_source=pf

One Comment on “Polonya, güneşle şarj edilen “Glow-In-The-Dark” (Karanlıkta Parla) bisiklet yolunu açtı

Tarık Coşkun
19/07/2021 - 22:08

Starpath ürününü nasıl temin edebiliriz ..yardımcı olurmusunuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir