Close

06/02/2014

Bioglow kendiliğinden ışıldayan bitkiler geliştirdi.

Bioglow1St Louis, Missouri kökenli bioteknoloji şirketi Bioglow, dünyadaki ilk “autoluminescent” (kendiliğinden parlayan) bitkilerinden birini yarattı.
Bitki örtüsünden üretilen ışık; Dr. Alexander Krichevsky tarafından yönetilen moleküler bir araştırma sayesinde elde ediliyor. Krichevsky, bitkilerin biyolojisi ve bunun yanında suda yaşayan bakterilerin biyolojik parlaklığı ile çalışmalar yapıyor. Bu bilimsel konularda aynı anda yapılan iki araştırma, daha açık ve daha fazla sürdürülebilir bir ışık kaynağı yaratma konusundaki isteği adeta tetikliyor.

Bioglow2Bioglow, bitkiler aracılığıyla sürdürülebilir parlaklık sağlamayı amaçlıyor. Elbette parıldayan bitkiler düşüncesi yeni bir fikir değil. Buna rağmen, bu araştırmadan önce bitkilerle aydınlatma etkisi; UV ışınları ve kimyasal uygulamalarla sağlanıyordu. Bioglow, bunun yerine, bu iki katkı maddesini eleyerek, toprak altında büyüyen ve zaten otomatik olarak parıldayan bir seçenek sunuyor. Bioglow, doğada bulunan “DNA”nın yeniden bir araya gelmesini sağlıyor. Bu DNA bitkinin içine belirli bir hücresel seviyede kodlanıyor. Böylece bitki, kendi yaşam döngüsü boyunca devamlılığı olan “görünebilir” ışık üretimini sürdürebiliyor. Bir teknoloji girişimcisi olan Tal Eidelberg ile birlikte Dr. Krichevsky; “Starlight Avatar” (Yıldız Işığı Avatarı)isimli ilk Bioglow prototipini piyasaya çıkardılar. Krichevsky ve Eidelberg’in hedefi; elektrik temelli enerjilerin yerine çevremizi bitkilerin aydınlattığı bir dünya tasarlayabilmek.

 

Bioglow3(sol):Starlight Avatar™ ışığın içinde yetiştirme kutusunda
(sağ): Starlight Avatar™ karanlığın içinde yetiştirme kutusunda

Starlight Avatar™, ismini yansıttığı parlaklığın gücünden alıyor. Onun “dim atmosfer parlaklığı” en çok karanlık bir odada takdir topluyor. “Kendiliğinden parlayan bitkiler” gerçekliğinin habercisi olarak bu ürün bir geliştirme kutusunun içine sevk ediliyor. Burada besin öğeleri açısından zengin bir jelin içinde büyüyor ve bir kavanozun içine aktarılabiliyor. Yaklaşık 2-3 ay süren kendi yaşam süresi boyunca büyümeye “parlamaya” devam ediyor. Starlight Avatar’ın en uygun şartlarda sıcaklığı 75-80F’ye(25-26C) ve ışık yoğunluğu ise 5,000-10,000 lüks’e ulaşıyor. (bu direkt gün ışığının ⅓ yoğunluğuna eşit.)

 

Bioglow4

Bitkiyle geliştirme kutusu

Sanat çalışması: Dan Saunders
Tüm fotoğraflar: Bioglow

Haber Kaynağı: http://www.designboom.com/technology/bioglow-light-producing-plants-require-no-electricity-01-09-2014/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir