Close

12/11/2014

The Lowline ve The New York City Streetlight Projeleri

PLDPostscript1“2014 AL Mimari Tasarım ve Aydınlatma” ödülleri kapsamında bu iki proje, jüri tarafından takdir edilen çalışmalardan oldu.

Her yıl jüri değerlendirmeleri sırasında bazı projeler üzerine oldukça tartışılır fakat nihayetinde ödül alamazlar. Bu yıl bu iki proje tasarım konusunda jüriyi epey zorladı.

Lowline projesi, henüz uygulanmamış durumda. New York Streetlight ise yavaş yavaş başlanan yerleştirmeler sayesinde ayırt edici yüzünü şehir halkına gösteriyor. Bu iki proje de temsil ettikleri kavramlar açısından evrensel değere sahipler. New York City Light projesinde tasarım araştırması oldukça kritik bir role sahip. Lowline’da ise bireysel araştırmalar konsepti fark etmek adına insanları yeni finansman paradigmalarına yönlendiriyor. Bu iki proje de ödül kazanamamalarına rağmen, farklı olanı hayal etmeye cesaret etmiş. Bu yüzden yarışma kapsamında yapılan tasarım tartışmalarında; şehircilik, mimari ve aydınlatma açısından yaptıkları katkı söz edilmeye değer.

PLDPostscript2Eski Belediye Başkanı Michael R’e göre 2017’de New York şehrinin sokak ışıklarının değişimi tamamlanmış olacak.
Fotoğraf: Frieder Blickle

İlk fotoğraf: Lowline için konsept enstalasyon adına bir görüntü.
Alex Goldmark

Haber: Elizabeth Donoff
Haber kaynağı: http://www.archlighting.com/lighting-design/2014-al-design-awards-postscript_o.aspx?dfpzone=general

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir