Close

21/12/2017

LED’lerin aşırı kullanımı ışık kirliliği yaratıyor

Işık kirliliği dünyanın her yerinde arttı; çünkü artık enerji dostu LED’lerle aydınlanıyoruz ve LED’lerin maliyeti de hızla düşüyor. Uzmanlar sorunun tek kaynağının LED’ler olmadığını ancak dünyanın LED’lerle daha aydınlık bir yere dönüştüğünü ve hatta aydınlatılan bu yerlerde daha önce hiç bu kadar parlak bir aydınlık deneyimlemediklerini söylüyor. Elbette bu durum kendi çevre problemini yaratıyor. Işık kirliliği ile ilgili bulgular Journal Science Advances’te yayınlandı. Buna göre 2012 ve 2016 yılları arasında dış aydınlatma %2 büyüdü.

Fizikçi ve yazar Chris Kyba’ya göre, birkaç istisna dışında aydınlatma düzeyindeki artış en çok Güney Amerika, Afrika ve Asya’da yaşanıyor.. Raporda, uydu üzerine yerleştirilen özel tasarlanmış bir radyometre kullanarak gece ışıklarını analiz ediyor.

Araştırmacılar, İtalya, Hollanda, İspanya ve Amerika’da aydınlatma düzeyi son yıllarda hemen hemen aynı sevide kalırken, savaş bölgeleri Suriye ve Yemen’de bir miktar düşüş gözlemlendiğini belirtiyor.

Ülkeler LED aydınlatmaya çevresel faktörler ve ucuz maliyet sebebiyle bel bağlıyor. Ama fazla ışık beraberinde farklı da sorunlar getiriyor; ışık kirliliği.

Yayınlanan makale, aydınlatmadaki bu artışın devam edeceğine ve bunun dünyanın gece-gündüz dengesini erozyona uğratacağına dikkat çekiyor. Işık kirliliği bir çevre kirliliği elbette. İnsanları, hayvanları, bitkileri tümden etkiliyor ve yaşamlarını kökten değiştiriyor. Işık aynı zamanda insanların biyolojik saatlerini (sirkadiyen ritim) etkiliyor, uyku-uyanıklık döngüsünü kırıyor. Bu durum bazı sağlık sorunlarına ve de depresyona yol açıyor.

Haber kaynağı: http://bizled.co.in/overuse-of-led-lighting-creating-light-pollution-study/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir