Close

10/04/2018

Fransız Hükümeti artan ışık kirliliği için önlem almalı

Fransa ışık kirliliği ile mücadeleye 2007 yılında kabul edilen “Grenelle de l’Environnement” programıyla başladı. Ancak yetkililer, hükümetin bu tedbirleri yürürlüğe geçirecek adımları henüz atmadıklarını belirtiyor. Fransız hükümetinin daha fazla gecikmesi halinde maruz kalacağı cezalar öncesinde sadece 9 ayı var.  

2016 yılında France Nature Environnement, la Fédération Rhône-Alpes de protection de la nature (FRAPNA) and l’Association nationale pour la protection du Ciel et de l’Environnement Nocturnes (ANPCEN) sivil toplum örgütleri ışık kirliliği konusunu Ekoloji ve Çevre Bakanlığı’nın dikkatine sundular. Bakanlık konuyu incelese de olumlu geri dönüş olmadı. Mahkemeye sevk edilen süreçte STK’lar davayı kaybetti ancak danıştay yoluyla olumlanan süreç, hükümeti tedbirler almaya yöneltti. Karar özellikle Yeşiller partisi tarafından memnuniyetle karşılandı.

La Revue Medicale Liege’de 2015 yılında yayınlanan bir çalışma, gece boyunca ışığa maruz kalmanın, melatonin üretimini etkileyerek insan sağlığını tehdit ettiğini ortaya koydu.  Aynı çalışmaya göre, hayvanlar da ışık kirliliğinden olumsuz etkileniyor. Genellikle gece boyunca seyahat eden göçmen kuşlar, ışığın varlığından rahatsızlar ve dahası bu, onlara yönlerini şaşırtabilir. Üstelik bunun ölümlere varan sonuçları olabilir.

Royal Society tarafından 2016 yılında yayınlanan 13 yıllık bir çalışma, ışık kirliliğinin ilkbaharın daha erken gelmesine neden olduğunu ortaya koydu. Ağaçlar daha fazla ışığa maruz kaldıklarında daha erken tomurcuklanmaya başlıyorlar.

Çalışmaya yorum yapan Woodland Trust’tan Dr. Kate Lewthwait şunları söyledi;

“Mevsimler daha az tahmin edilebilir hale geldikçe, doğal yaban hayatı, canlı habitatları ve gıda kaynaklarını etkileyen dalgalanmalar için ciddi mücadele gerekebilir. Umalım ki, bu araştırma bu tür sorunların üstesinden gelmek için yeni bir adımı başlatsın ve gelecekteki kalkınma kararlarını etkilemeye yardımcı olsun”.

Haber kaynağı: https://metamag.org/2018/04/05/french-government-faces-daily-fines-for-inaction-on-light-pollution/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir