Close

08/05/2018

Jet-lag’den muzdarip aydınlatma tasarımcısı, aplikasyon fikrini bir üst seviyeye taşıyor

Yeni akıllı aydınlatma uygulaması fikriyle LuxLive’da büyük ödülü kazanan jet-lag’den muzdarip aydınlatma tasarımcısı, bu konsept üzerine üst düzey yazılım mühendisleriyle çalışmalara başladı.

Her ay büyük turizm sektörü projeleri için çalışmak üzere çeşitli zaman dilimleri arasında seyahat eden üst düzey tasarımcı Gary Thornton, bu hafta Nesnelerin İnterneti (IoT) Akıllı Aydınlatma alanında öncü firmalardan Gooee’nin teknik ekibi ile birlikte uygulamayı geliştirmek üzere Florida’ya uçtu.

Jet-lag uygulaması, otel odalarında ve ofislerde kişinin toparlanma (mevcut zamana adaptasyon) sürecini hızlandırmak için dinamik aydınlatma kullanıyor.

“Bu fikir, birçok kişi gibi, iş için denizaşırı seyahat ederken karşı karşıya kaldığım sorundan doğdu,” diyor Thornton. “Yani jet-lag.”

“Farklı zaman dilimleri arasında seyahat ederken büyük oranda kaçınamayacağınız, ruh halinizi ve yaratıcılığınızı etkileyen korkunç bir his bu. İş için seyahat ettiğimde genellikle bir yerde sadece birkaç günlüğüne bulunuyorum. Bu da, toplantılar ya da sunumlara kendimi adapte etmeme, uyanık kalmama ya da odaklanmama yeterli olmuyor.”
“Bu durumla savaşmak için sunduğum konsept, özellikle birkaç gün dinlenme lüksü olmadan seyahat eden iş insanları için otel odalarında akıllı, tonu ayarlanabilir beyaz ışık kaynağı kullanmak.”

“Çözümüm, otel odanızın aydınlatma armatürüyle aynı wi-fi ağına bağlanan bir mobil uygulama. Telefonunuzu otelin wi-fi ağına bağladığınızda, uygulama, seyahat bilgilerinizi, nereden geldiğinizi ve nerede olduğunuzu bilerek aydınlatma armatürüyle senkronize edecek.”

“Otel odasını tuhaf ya da fütüristik veya uygunsuz aydınlatma armatürleriyle doldurmaktan bahsetmiyorum. Söz konusu olan, günlük standart lambalar, downlight ya da şerit LED’ler.

Aslında bunlar her zaman otel odası aydınlatma tasarımında kullandığımız şeyler. Ama bu defa ton ayarlamalı beyaz LED çip ve biraz da wi-fi ile birlikte.”

Odada programlanan aydınlatma mizansenleri, doğru ışığı doğru zamanda vermek, vücut saatinizi doğru yönde değiştirmek ve yerel zaman dilimine uyarlamak için doğru renk sıcaklığını ve aydınlık seviyesini sağlamak amaçlı olarak uygulama tarafından otomatik ayarlanıyor.

“Aynı zamanda takviminizi de ışığı kontrol etmek için senkronize edebiliyor. Örneğin, ertesi gün öğlene kadar toplantınız yok, o zaman size adapte olmak için daha fazla zaman tanıyor. Ama eğer toplantınız sabah 09:00’da ise, uygulama jet lag’e karşı en hızlı şekilde adapte olmanız için ışığı kontrol ediyor.”

Ya da eğer öğleden sonra önemli bir sunumunuz varsa bu defa, vakit yaklaştıkça sizi uyarmak için biraz daha soğuk, mavi bir ışık planlanabiliyor. Aksine, siz aynanın karşısında dişinizi fırçalarken, yatmadan önce melatonin baskılanmasını önlemek için aydınlatmayı spektrumun sonundaki sıcak, kırmızı renge de ayarlayabiliyor.

Uygulamada aynı zamanda, sizi ertesi sabah daha doğal bir şekilde uyandıracak ve programınıza uygun, ayarladığınız saatte yavaş yavaş odayı aydınlatmaya başlayacak “doğal alarm” özelliği mevcut.

Thornton, geçen sene LuxLive fuarında fikrini bir grup sektör profesyoneline sundu ve finale kalan adaylar tarafından yapılan bir nevi Dragons’ Den stili sunumdan sonra kazanan ilan edildi.

Ödülünün bir bölümü, yazılım ekibiyle beraber, uygulama konsepti üzerinde çalışmayı başlatmak üzere Gooee’nin St. Petersburg, Florida’daki teknoloji merkezini ziyaret etmekti.

Haber kaynağı: http://luxreview.com/article/2018/04/jet-lagged-lighting-designer-takes-app-idea-to-next-level

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir