Close

22/07/2015

Aydınlatma Tasarımcısı Paul Nulty’den “doğru aydınlatma” ipuçları

PaulNulty1Aydınlatma Tasarımcısı Paul Nulty hem iç hem de dış mekân aydınlatmaları için bazı püf noktalarına değiniyor.

Tasarımcının önerilerine göre yapılan bir aydınlatma tasarımı ile iç mekânlar daha geniş ve cazip hale gelirken; dış alanlarda “yakınlık” hissi uyandıran farklı atmosferler yaratılabiliyor.

Modunuza karar verin
Gün ışığı dengeli bir aydınlatma sağlarken gece aydınlatması -yakınlık hissinden, korkuya kadar- birçok bilinç dışı tepkiyi uyandırır. Bu durumda Nulty’e göre sormanız gereken ilk soru şu olmalı: “Ben misafirlerimin ya da kendimin nasıl hissetmesini istiyorum?” Tüm köşe alanlarında aydınlatma; açılma ve karanlığın aksine “davet” hissi yaratır. Bunun yanında en zorlu aydınlatma tasarımcıları dahi; mum kadar başka hiçbir şeyin bu denli romantik bir ortam sağlayamayacağını düşünür. Mum ışığı bize bir kamp ateşinin etrafında oturuyormuş hissi uyandırır.

PaulNulty2
Kontrast ve drama yaratın

Işığı kullanarak kontrast ve drama yaratmak bir dış mekân alanında rahatlık ve yakınlık hissi oluşturmak için olmazsa olmazlardandır. Örneğin bir terasın etrafındaki yeşilliklere farklı tiplerde ve boylarda çeşitli aydınlatmalar yerleştirmek aydınlatma cepleri ve gölge yaratacaktır. Dış alan aydınlatması güneş battıkça doğal ışıktaki değişimleri tamamlamaya ihtiyaç duyar. Bireysel ışık kaynakları ise hava karardıkça akıllı bir şekilde bu duruma uyum sağlayan esnekliği sağlar.

İstediğiniz ışık kalitesini bilin
LED kaynaklardaki ışık kalitesi üzerine düşünün ve satın almadan önce ne istediğinizi bilin. Işık renk sıcaklığı Kelvin dereceleriyle (K) ölçülür bu yüzden rakam düşük oldukça ışık sıcak olacaktır. 2700K genellikle sıcaktır ve akkor flamanlı lambalara benzer. 4000K ise sıklıkla soğuktur ve çekici değildir. Bilinen, güvenilir aydınlatma üreticilerinin iyi kalite LED lambalarına yatırımınızı yapmanız bahçeniz için en iyi aydınlatmayı elde etmenizi sağlayacaktır.

Yumuşak aydınlatmayla “yakınlık” hissi yaratın
Birçok insanın sıklıkla yaptığı hata; direkt aydınlatma kullanarak, özellikle yemek masalarının ya da barbekü alanlarının olduğu bölgeleri terasta merkez bir nokta haline getirmeye çalışmaktır. Sonuç ise; karanlık çöktüğünde alanı adeta “büzen, daraltan” ve çevresini kapatan sert bir mekân hissidir. Mum ya da gaz lambasına benzer yumuşak aydınlatmalar; tüm teras boyunca yakınlık hissi uyandıran bir parlaklık sağlar ve bunu diğer aydınlatmalara kıyasla çok daha ucuz bir fiyata sunar.

PaulNulty3Dış alan ışığı iç mekân ışığını tamamlamalı
İç ve dış mekân aydınlatmalarınızın birbirini nasıl tamamlayacağı üzerine düşünmek için zaman ayırın. Bu iki aydınlatmanın iş birliği şu şekilde olmalıdır: İkisi birlikte daha ilginç, çeşitli ve tamamlayıcı alanlar yaratmalıdır. Öyle ki birlikte akmak üzere stratejik olarak tasarlanmış gibi görünmelidirler. Verandanın ya da dış alandaki bir oturma bölümünün basit aydınlatması bu bölümlerin bulunduğu mekânı geniş gösterebilir. Bunun yanında doğru, tamamlayıcı bir iç mekân aydınlatması ise yumuşak, bütünü kapsayan bir ortam, gölge ve derinlik kazandırır.

İlk fotoğraf: Paul Nulty tarafından dizayn edilen bir bahçe aydınlatması
Haber kaynağı:
http://www.cityam.com/219891/light-your-summer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir