Close

04/01/2019

TM-30, “ilk seferde doğru ışığı” alma şansıdır

Londra’daki son LuxLive’da, renksel geriverimde yeni metrik TM-30’un etkinliği ortaya kondu.

Xicato’dan Roger Sexton, onlarca yıllık renksel geriverim endeksinin (veya CRI) yerine kullanılmak üzere tasarlanan yeni TM-30 metriğinin, renklerin belirli bir ışık altında nasıl görüneceğini belirlemek için daha kullanışlı ve sağlam bir yöntem olduğunu savundu.

CRI, herhangi bir aydınlatma ürününün veri sayfasındaki önemli bilgilerden biri. Ancak aydınlatma mühendisleri ve tasarımcıları CRI’ın pek de yeterli bir araç olmadığını zaten biliyorlardı. Bu yöntem ışık kaynağına, renkleri ne kadar doğrulukla gösterdiğine ilişkin olarak 0 ile 100 arasında bir değer atıyor ancak yine de pek çok belirsizlik barındırıyor.

Eski CRI metriği sekiz renk örneğinin ortalamasını alıyor. Fakat renksel geriverim söz konusu olduğunda “Şeytan ayrıntıda gizlidir,” diyor Sexton. Ayrıca bu metrik renk doygunluğunu (colour saturation) değil yalnızca renk doğruluğunu (colour fidelity) içerir. Sexton, CRI’ı doğruluk ölçümünde “makul” bir yöntem olarak tanımlıyor “fakat yeterince güvenilir olmadığını düşünüyorum,” diyor.

Herhangi bir aydınlatma tasarımcısının da söyleyebileceği gibi, aynı CRI değerine sahip iki ışık kaynağı, renkleri çok farklı şekilde geri verebilir. Bu, ışık kaynağının spektral güç dağılımına; beyaz olarak gördüğümüzü oluşturmak için bir araya gelen farklı renklerin dengesine dayanır.

LED aydınlatmadaki yükseliş yeni sorunları da beraberinde getirdi. Çünkü birçok LED ışık kaynağı, kırmızıları geriverimde düşük performans gösteriyor fakat diğer renkleri iyi yansıtmaları halinde yine de iyi bir CRI değeri alabiliyorlar.

Sexton, yeni TM-30 metriğinin tüm bunları değiştirmeyi hedeflediğini belirtiyor. İlk kez 2015 yılında yayımlanan ve bu yıl güncellenen yeni TM-30 metriği, gerçek dünyadaki nesnelerden alınan ve cilt, tekstil, doğa ve boya gibi kategorilere ayrılan 99 renk örneği kullanıyor. Bu sayede görünür spektrum, sadece sekiz renge dayanan eski sisteme göre çok daha tutarlı olarak kapsanıyor.

Ayrıca renk doygunluğu ile ilgili tercihler için de bazı olanaklar sağlıyor. Örneğin, meyve-sebze satan bir dükkan, bir tatlı dükkanından farklı tercihlere sahip olabilir. Aynı şekilde, Laura Ashley mağazası hiç şüphesiz, mesela Disney Mağazasından farklı bir görünümü hedefleyecektir.

Sexton, TM-30 metriği sayesinde aydınlatma sektörünün kendisinden daha emin olabileceğini ve aldıkları işlerde, bir defada doğru ışık kaynağını belirleyebileceklerini söylüyor.

Haber kaynağı: http://luxreview.com/article/2018/12/tm-30-is-a-chance-to-get-right-light-first-time-

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir