Close

22/03/2018

Resmen ilan edildi; TM-30 metriği, CRI’dan (Color Rendering Index) daha iyi

Amerikan hükümetinin açıklamasına göre, renk değerlerini ölçmek için yeni TM-30 metriği kullanılmalı. Çünkü bu metrik, standart renksel geri verim indeksinden (CRI) daha iyi.

Enerji Departmanı’ndaki bilim adamları her iki sistemi karşılaştırdılar ve 2015 yılında Aydınlatma Mühendisliği Derneği (Illuminating Engineering Society) tarafından geliştirilen TM-30 metriğinin daha güvenilir sonuçlar verdiği sonucuna vardılar.

1930’larda renksel geri verim indeksini (CRI) geliştiren Uluslararası Aydınlatma Komisyonu üyeleri uzun zamandır, LED ışık kaynaklarında özellikle kırmızı gibi doygun renklerin ölçümlenmesinde eksiklikleri olduğunu kabul ediyorlar. Ama artık TM-30 gibi bir alternatifleri var.

Bazı uzmanlar, sektörün fidelite (renk sadakati) ve gamut gibi unsurlar sebebiyle TM-30 metrik standardına geçmesi gerektiğine inanıyor. Ancak sektörde fikir ayrılıkları var. Karşıt görüşte olanlara göre, piyasadaki ticari led ürünlerinde her iki ölçümlemede de benzer sonuçlar elde ediliyor.

Pacific Northwest National Laboratory’den Michael Royer tarafından yazılan, Enerji Departmanı araştırmasında daha öncekilerden çok daha fazla sayıda örnek için renk doğruluğu ölçümleri karşılaştırılıyor.

Buna göre, piyasada bulunan ticari ürünler için, rakip ölçüm metrikleri arasında yüksek derecede bir korelasyon olduğu ortaya çıktı. Fakat diğer bazı kaynaklara göre durum farklı. Mesela renksel geri verim indeksi (CRI) değeri 80 olan ışık kaynağının TM-30 ölçüm metriğinde değeri 50 ile 86 arasında değişebiliyor.

Elbette bu noktada aslolan ticari ürünler açısından sonucun ne olduğudur. Bu örnekler, flüoresan, akkor flamanlı ve yüksek yoğunluklu deşarj lambaları ile göreceli olarak daha basit fosfor bileşimlerine dayanan LED’lerden oluşuyor.

Ancak, LED endüstrisi şimdilerde kırmızıları iyileştirmek için üç fosfor karışımı kullanıyor.

Öte yandan Soraa, uzun zamandır üç fosfor karışımı ile full spektrum lambalar üretiyor.

Haber kaynağı: http://luxreview.com/article/2018/03/it-s-official-tm-30-is-better-than-colour-rendering-index

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir