Close

11/10/2018

Şimdi Aydınlatma Tasarımcısı olma zamanı

Mimari aydınlatma hızla büyüyen bir sektör. Hem genç tasarımcılar ve hem de deneyimliler için istihdam imkanı taşıyan bir alan olmayı da sürdürüyor.

2008 yılında inşaat sektöründe yaşanan durgunlukla beraber, yıkıcı bir teknolojinin evlere ve şehir planlamasına hâkim olduğu dönemde, LED’lerdeki inkâr edilemez ve olağanüstü büyüme mimari aydınlatma sektöründeki yetenek isdihdamında bir boşluk yarattı.

Fakat inovasyonun, çalkantılı bir dönemi istikrarlı, heyecan verici şekile dönüştürebildiğini farkeden bir disiplin varsa da bu, “Mimari Aydınlatma Tasarımı” alanı.

Geçmiş on yıla ve aydınlatma sektörünün mevcut durumuna bakarak, aydınlatma tasarımı disiplininin gelişmeye müsait olduğu açıkça ifade edilebilir.

Mimari aydınlatma tasarımcısı çalıştırmak isteyen işverenler ve sektör profesyonelleri açısından şu konuları göz önünde bulundurmakta fayda var:

Kariyer planları
Giderek daha fazla kuruluş, aydınlatmanın yaşam kalitesi ve tüketici deneyimi üzerindeki olası güçlü etkilerinin farkına varıyor, mimari aydınlatma tasarımcılarına yönelik talep de artıyor.

One Lux Studio gibi aydınlatma tasarımı şirketleri çalışan sayılarını artırıyor, Wynn (otel zinciri) ve WeWork (co-working space), şirket içinde düzenli çalışan tasarım ekipleri oluşturuyor, Royal Contract Lighting gibi üreticiler ise şirket içi aydınlatma tasarımı bölümü kapasitelerini yükseltiyorlar. Sonuç olarak eğitimli bir aydınlatma tasarımcısının başta aydınlatma tasarım ofisleri, aydınlatma satış temsilcileriyle rekabet eden mimarlar ve mühendisler, üst düzey yeteneklerin peşinde koşan üreticiler ve teknoloji şirketleri gibi birçok alandan talipleri var.

Farklı başlangıçlar
Mimari aydınlatma tasarımı konusuna ilgi duyan fakat bunun için gereken niteliklere sahip olmadığını düşünen birini tanıyor musunuz?

Bu sektörün güzelliği burada; çok çeşitli alanlardan yeni yetenekleri çekiyor. Shaun Fillion, New York School of Interior Design bünyesindeki Master of Professional Studies in Lighting Design programının program yöneticisi.

Fillion,“2006 yılında sektöre katıldığımda eğitimimi tiyatro aydınlatması alanında almış olmam anormal bir durum değildi. İç mimarlık, mimarlık ve mühendislik programlarından mezun olanlarla birlikte çalıştım. Ortak noktamız aydınlatma tutkumuzdu”. Neyse ki yüksek öğrenim sayesinde henüz çok geç kalınmış -veya beklenmedik bir durum- yok. “Çok çeşitli alanlardaki eğitimlerini mesleklerine taşıyan tasarımcılar ve aydınlatma profesyonelleriyle hem birlikte çalıştım hem onları yönettim,” diyor. “Görevleri itibariyle kıdemli tasarım rolleri üstlenerek ilerleyenlerin ayırt edici özelliği, aydınlatma konusundaki derin bilgi birikimi ile proje kapsamı, tasarımı ve sonuçlandırma sürecinde kendilerine güvenerek liderlik etmeleri. Alanlarındaki bu liderler istisnasız, mimari aydınlatma bilimi veya sanatı konusunda ileri derecede eğitimliler.”

Karşılığını veren eğitim
Bazı sektörler söz konusu olduğunda bir üniversite öğrencisi ya da çalışan bir profesyonel için lisansüstü eğitime yatırım yapmanın kaybedilecek zaman ve paraya değer olup olmadığına karar vermek kolay değildir. Mimari aydınlatma sektöründe öğrencilerin yatırımlarının karşılığını aldıklarının, üstelik son derece hızlı bir şekilde aldıklarının kanıtı var. Aynı zamanda RAB Lighting’de Aydınlatma Stüdyo Yöneticisi olarak çalışan ve IES İlerleme Komitesi ile IESNYC yönetim kurulunda görevler üstlenen Fillion, “New York School of Interior Design’ın bir yıllık programında tasarım firmalarınca ciddi ücretlerle işe alınan öğrenciler gördüm” diyor. “Ayrıca LinkedIn’deki mezunları takip ettiğinizde çoğunluğunun, yüksek lisans derecelerini aldıktan sonraki birkaç yıl içinde kıdemli tasarımcı pozisyonlarında çalıştıklarını da görüyorsunuz”.

Aydınlatma tasarımı sektörü, okulunu bitirdikten sonra işe giren, başlangıç seviyesindeki yeteneklerin çoğunu 2008 yılında kaybetti. Gelecek vadeden tasarımcılar, alandaki deneyimlerini eğitimle pekiştirerek bu fırsattan yararlanabilir. Bu kişilerin önümüzdeki 15 yıl içinde sektörün liderleri olacağına da hiç şüphe yok.

Haber kaynağı: https://www.archlighting.com/industry/now-is-the-time-to-be-a-lighting-designer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir