Close

03/07/2015

Işık seviyesindeki değişim “jet lag”ı önler mi?

JetlagBir bilim adamı jet lag’ın üstesinden gelebilmemiz için doğru aydınlatmayı bulmamıza yardım eden uygulama prototipi geliştirdi.

Şöyle bir düşünün; otel odanızdaki aydınlatma jet lag sorununuzu ortadan kaldırıyor, sizi iyileştiriyor. Dr. Russell Foster’a göre bu “çılgınca” bir düşünce değil. Nöro-bilim Profesörü Foster, fiziksel ritmimizi ayarlayan ganglion hücreleriyle ilgili bir keşifle bu aplikasyonu geliştirdi.

Konsept aslında oldukça basit: Otel odanıza girdiğinizde anahtar kartınız kontrol sistemine nereden geldiğinizi söylüyor ve ışıklar bu yeni varış noktanıza göre vücudunuzun uyum sağlayabileceği renk ısısına göre dönüşüyor. Sistem tarafından “reçetelendirilen” aydınlatma, dünyanın neresinde olduğunuza ve nereden şu anda bulunduğunuz bölgeye geldiğinize göre değişim gösteriyor.

Foster konuyla ilgili şöyle konuşuyor: “Eğer Londra’dan 8 saat dilimi kadar doğuya yolculuk ediyorsanız; gündüz ışığından kaçınmalı ve vardığınızda ilk üç-dört gün öğleden sonra ışığının olduğu bir ortam aramalısınız. Çünkü alacakaranlık ışığı fiziksel saatimizi ertelerken, gündüz ışığı onu öne alır. Işık şafakta ve alacakaranlıkta farklı şeyler yapar. Sorun şudur ki Londra saatindeyken doğuya doğru yolculuk yaptığınızda orada sabah ışığı ile adeta “çarpışacaksınız” ve bu da sizin vücut saatinizde oynamaya yol açacak”

Foster bir meslektaşıyla birlikte bu konu hakkında ilk adımı attı ve akıllı bir telefon uygulaması geliştirdi. Bu uygulama; cep telefonu GPS’ini kişinin nerede olduğunu, nereden yolculuk ettiğini belirlemek için kullanıyor. Henüz satışa sunulmayan aplikasyon, kullanıcılarına vardıkları yeni zaman dilimine uygun ışığı bulmalarına yardımcı oluyor.

Işığın insan sağlığı ve üretkenliği üzerine ILP Uluslarası Işık Yılı kapsamında verdiği dersten sonra Foster şöyle konuştu: “Biz tüm hesaplamaları yaptık ve sanırım patenti de elde ettik.”

Foster ayrıca, otellerde ya da evlerdeki banyolarda, ışıkların kontrol sistemleriyle donatılmış olması gerektiğini de söylüyor. Foster: “Yatağa gitmeden önce farkındalık seviyesinin yüksek olmasını engellemenin kuralı; ışığa maruz kalışı yatmadan 30 dakika önce minimize etmektir. Ancak çoğumuz yatmadan önce ne yapıyoruz? Çoğunlukla odayı aydınlatıyoruz, banyoyu aydınlatıyoruz, aynaya bakıyoruz, dişlerimizi fırçalıyoruz… İhtiyacımız olan şey yatmadan önce; banyonun aynasının yanında, ışığı mavi’den kırmızıya doğru değiştiren bir kadran… Bu oldukça yararlı olabilir… ”

Fotoğraf: Shutterstock
Haber kaynağı: http://luxreview.com/article/2015/06/here-s-a-hotel-lighting-idea-that-could-help-reduce-jet-lags

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir