Close

04/06/2019

Işıkla boyama; kayık ve kanoların hareketleriyle fotoğrafa yansıyor

Ontario’da yaşayan fotoğrafçı Stephen Orlando, ışık boyamayla muhteşem hareket çalışmaları yaratmaya devam ediyor. LED ışık ve düşük obtüratör hızlarını kullanarak, müziğin enerjik hareketini ve akuatik yolculukla ilişkili tekrar eden hareketleri yakalıyor. Şimdi, su ile ilgili yeni bir dizi çalışmayla bu ikincisini genişletiyor.

Orlando’nun yeni kaleydoskopik fotoğraf koleksiyonu, ışığı göz kamaştırıcı bir şekilde teşhir ederek kano, kayık ve kürek tahtalarının hareketlerini izliyor. Orlando, her çekim için araçların küreklerine Technicolor LED ışıkları takıyor. Daha sonra, uzun pozlama kullanarak çektiği hareket halindeki kürekçi fotoğraflarında ışığın izlediği yolu yakalıyor, küreğin desenini ortaya çıkarıyor ve böylece eşsiz sanat eserleri yaratıyor.

Yeni serisi önceki çalışmalarına çarpıcı bir şekilde benzese de aralarında bazı küçük farklılıklar da bulunuyor. Önceki çekimlerinden farklı olarak, yeni çalışmalarında insan varlığı hiç yok değil. Hatta bazılarında, kürekçiler belirgin bir şekilde öne çıkarılmış. Buna ek olarak, yeni fotoğraflarında daha geniş bir ortam çeşitliliği görülüyor. Dağlar ve ormanlardan şehir manzaralarına ve hatta arazi sanatına kadar pek çok arka fonla Orlando’nun son çalışması, “doğa ve kentsel manzaradaki hareketlerin yanı sıra, insan hareketlerine odaklanma” olarak özetlediği estetik ilgisini doğrudan yansıtıyor.

Sanatçının parıltılı eserlerinden daha fazla örnek instagram sayfasında görülebilir.

Haber kaynağı: https://mymodernmet.com/stephen-orlando-kayak-light-paintings/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir