Close

08/12/2014

Stephen Orlando’dan Işık Boyama Sanatına Yeni Bir Yaklaşım

Orlando1Stephen Orlando gibi fotoğrafçılar ışıkla boyama sanatına her zaman yeni, taze fikirler getirmeyi başarıyorlar.
O kano sporcularının, yüzücülerin ve kayık kullananların tekrarlayan hareketlerini adeta izleyiciyi hipnoz edecek bir şekilde fotoğraflıyor. Onların suya vuruş yapan her hareketi ışıktan örülmüş şeritlere, kurdalelere dönüşüyor.

Orlando’nun fotoğrafları LED ışıklarının programlanabilir şeritlerini kullanıyor. Bu şeritler zaman geçtikçe renk değiştirebiliyor ya da parlayabiliyor. Böylece sanatçı her kürek darbesini yakalayabilmeyi başarıyor. 20 veya 30 saniyelik bir pozlandırma içinde kayık ya da kano görünmez olmaya başlıyor ancak kürek yukarı kalktıkça ışığın izi kalıyor ve ortaya son derece zarif bir ışık şovu çıkıyor.

Sanatçının uzun pozlandırmalı daha pek çok ışık boyama sanatı çalışması bulunuyor.

Daha fazla bilgi için: motionexposure.com | Facebook | Instagram (h/t: colossal)

Orlando2“Ben tutkulu bir dış mekân hayranı ve fotoğrafçısıyım. Aynı zamanda mühendislik geçmişim de var. Bu üç özelliğimin sonuçları benim çalışmalarımın üretiminde ortaya çıkıyor” (Stephen Orlando’nun Bored Panda’ya verdiği röportajından alıntıdır.)

Orando3“Işık izlerinin şekilleri tam da beklediğim gibi dönüştü. Bu fotoğraflar için çok fazla planlama yaptım ve beklediğim yolu zaten başlamadan belirlemiştim. Beklenmeyen ise sonucun ne kadar çekici olduğu idi.”

Orlando4“Bu fotoğraflardaki ışık izleri photoshop ile yaratılmadı. Onlar dikkatli bir zamanlama, uygun ışık ve sabırlı arkadaşlarla birlikte ortaya çıktı.”

Orlando5“Işıkları su geçirmez yapmak zorundaydım.”

Haber kaynağı: http://www.boredpanda.com/kayaking-long-exposure-light-painting-photography-stephen-orlando/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir