Close

30/10/2014

Blachford’un ay ışığı ile çekilen fotoğrafları

PLDAyIsigi1Avusturalyalı fotoğrafçı Tom Blachford geçen yaz Palm Springs’i ziyaret etti ve buranın tarihi mimarisi hakkında bazı fotoğraflar çekmeye karar verdi. Los Angeles’a iki saat uzaklıktaki California Coachella Valley’de yer alan Nestled, ülkede yer alan en modernist evlerin olduğu bölge. Bu kısa süreli ziyaretinde Blachford; zamanını çok iyi bir şekilde değerlendirmek istiyordu. Bu yüzden diğer turistler gece olduğunda içeri girerken Blachford dolunayın altında şehrin modern sanat eserlerini çekmek için dışarı çıktı.

PLDAyIsigi2Midnight Modern adlı çalışmadaki fotoğraflar, bir yıl içinde iki ayrı oturumda çekildi. Sanatçı, ilk yolculuğundan sonra Avusturalya’ya döndüğünde kendi çektiği fotoğraflar tarafından kendini adeta ele geçirilmiş buldu. Blachford: “Bu resimlerle ilgili kesinlikle içine çekildiğim bir şey var” diye konuşuyor. Sanatçı, karanlığın içinde evlerin gizemli havasını ve fotoğrafların tek bir çerçeve içinde farklı zaman dilimlerini ortaya koymasını seviyor. Blachford sözlerine şöyle devam ediyor: “Sizin tek bir karede 70 yıllık evleriniz, milyonlarca yıllık dağlarınız ve milyarlarca yıllık yıldızlarınız oluyor…”

PLDAyIsigi4Blachford ikinci bir alacakaranlık çekiminin ise ona isteği tüm materyalleri vereceğini biliyordu. Bu yüzden kız arkadaşı ile birlikte gelecek yazın dolunay tarihlerini araştırmaya başladı. Temmuz ayında gerçekleşecek olan “supermoon” zamanını öğrendiklerinde de yeni çekim için hemen uçuş biletlerini ayırdılar.
Seride yer alan fotoğrafların çoğu gece yarısı civarında çekildi. Çekimin temel kriterinde evlerde herhangi bir iç aydınlatma olmaması yer alıyordu. Aksi halde bu pozlandırmayı mahvedebilirdi. Bu yüzden Blachford ve kendisi de fotoğrafçı olan kız arkadaşı Kate Ballis, tamamen karanlık olan evleri araştırmaya başladılar.
Daha eski olan semtlerin sokak lambaları yoktu ve Blachford da yanında lamba getirmemişti. Bunun yerine çift, basitçe kamerayı kurdu ve ay ışığı altında çalıştı. Pozlandırma zamanları dağ evi tarzı mekânlarda, çatılarının altına ışığın gelmesi için biraz daha zamana ihtiyaç duyulduğundan, 30 saniyeden- bir dakikaya kadar ayarlandı. Sanatçı neredeyse tamamen karanlıkta Nikon d800 kullanarak aldığı sonuçlardan oldukça memnun kaldı.

“Bu evlerin hikayesi karşısında büyülendim”
Oldukça zengin mimari mirası nedeni ile Palm Springs’te evlerin fotoğraflanması aslında sıra dışı bir durum değil. Kâr amacı gütmeyen bir komite olan Palm Springs Modern, (PSModCom) 1930’larda Hollywood yıldızları ve diğer kişiler tarafından bölgenin keşfedilmesiyle ortaya çıkmaya başlayan bu modern hazineleri korumak için çalışıyor. Komite tarafından yaratılan bir uygulama ile ziyaretçiler şehrin en ünlü yerleri için iPad’lerini kullanabiliyorlar.

PLDAyIsigi5Ancak Blachford’un fotoğrafları sadece Amerikan mimari tarihinin ilginç anlarının bir belgesi değil. Bu fotoğraflardaki düşsel aydınlatma, bizi Frank Sinatra ve Dean Martin’in olduğu zamanlara, şehrin altın çağına götürüyor. Mükemmel durağanlıklarıyla bu evler bizi içlerinde yaşanan hikayeleri düşlememizi sağlayan arka plan unsuru gibiler.

PLDAyIsigi6Bunu kendisinin de merak ettiğini söyleyen sanatçı şöyle konuşuyor: “Bu evlerde yaşanan tarih konusunda büyülenmiş durumdayım. Hepsi partiler, etkinlikler gördü ve kendi hikâyelerinde sayısız olaya tanıklık ettiler. Eğer bu duvarlar konuşabilseydi; Mad Men dizinin bile utanabileceği skandal yaratacak hikâyeleri ya da en stil sahibi anıları anlatabilirlerdi.

Haber kaynağı: http://www.wired.com/2014/10/haunting-photos-modern-houses-lit-full-moon/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir