Close

07/03/2018

Işık kirliliğinin olmadığı bir dünyadan nefes kesen fotoğraflar

Kumsaldaki kumlar kadar yıldız olduğu söylenir gökyüzünde. Ama elbette o yıldızları şehrin göbeğinden gökyüzüne baktığınızda göremezsiniz.

Kentsel yaşamın parıltısı o kadar fazla ki bu durum neredeyse sayısız takımyıldızının ve gök cisimlerinin göz kamaştırıcı ışığını yok ediyor, kozmik gösteriyi kaçırıyoruz.

Los Angeles’lı film yapımcıları Gavin Heffernan ve Harun Mehmedinoviç, ülkenin en sessiz köşelerinden görüntüler alarak nelerden mahrum kaldığımızı gözler önüne serdiler.

Aslında durumu şöyle anlatıyorlar;  “Şehirden bir kez uzaklaştınız mı, şaşırtıcı derecede güzel gökyüzünün farkına varıyorsunuz. Sizden daha büyük bir şeyin parçası olduğunuzu hissediyorsunuz. Oysa, şehirlerde ciddi kirlilik var.”

İkili, üç yıl önce bir fotoğraf çekimi sırasında Büyük Kanyon’da bir gece, gökyüzünden esinlendi. Kuzey Amerika’da, yaklaşık 500 yer ve 150.000 mili aşan bir yolculuk yaparak el değmemiş bölgeleri bulmak için yola çıktılar.

Heffernan ve Mehmedinoviç, Uluslararası Karanlık Gökyüzü Derneği (www.darksky.org) ile Amerika genelinde ışık kirliliği haritaları oluşturmak ve ziyaret noktalarını belirlemek için çalışıyor.

Yıldızları Arizona Vermillion Kayalıkları’ndaki kırmızı kayaların üst üste dönüşünde görüntülediler. Ayrıca, Mono Lake, California’da gökyüzünü delercesine duran Samanyolu, New Mexico’daki White Sands Ulusal Anıtı’nda çöldeki gün batımı… Heffernan gittikleri yerleri anlatırken “O kadar sessiz ki kendinizi Mars’ta hissediyorsunuz” diyor.

Haber kaynağı: https://www.wired.com/2017/04/gavin-heffernan-harun-mehmedinovic-skyglow/

One Comment on “Işık kirliliğinin olmadığı bir dünyadan nefes kesen fotoğraflar

zulfikar
20/02/2022 - 21:55

bune yaaaa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir