Close

27/05/2015

Tazmanya’da parıldayan planktonun nefes kesen resimleri

Plankton1
Fotoğraf: Jo Malcomson

Tazmanya’nın Derwent Nehri’nde parıldayan planktonların istilası yerel fotoğrafçılar için müthiş gece görüntüleri sağladı.

Bu küçük parıldayan yaratıklar suyu parlak mavi bir renkte aydınlatırken Güney Kutup Işıkları da aynı zamanlarda suya sıra dışı bir görünüm kazandırdı.

Fotoğrafçı Jo Malcomson da bu anı görüntüleyenler arasındaydı. Birkaç gece boyunca resim çekmek için nehir kenarında bulunan sanatçı, ziyaretçilerin manzara karşısında çılgına döndüğünü ama asıl coşkuya kapılanın doğa olduğunu söyleyerek: “Bu sanki kimyasal bir sihir!” diye konuştu.

Plankton3Fotoğraf: Jo Malcomson

 Sanatçıya ait daha fazla resim görmek için Blackpaw Photography isimli web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Plankton2

Fotoğraf: Fiona Wals

Fotoğrafçı Fiona Wals’un da o geceyi fotoğraflayanlardan. Walls’un bloğunda, deniz uzmanı Lisa-Ann Gershwin ile görüşmesinden sonra aldığı bilgiler doğrultusunda, bu birkaç etkileyici parlak gecede tam olarak ne olduğuna dair bilgiler bulunuyor.

Renk en çok dalganın doruk noktasında yoğun olarak görünüyor. Sanki neon bir tüp suya indirilmiş gibi yoğun ve parlak.

Geceleri parıldayan planktonlar aslında “kırmızı gelgit” olarak da biliniyor. Gün içinde planktonlar devasa kırmızımsı kahverengi bir yığın halindedir ve geceleri harikulade görünüşlerinin aksine yerel balıkçılar için oldukça büyük zararları olabilir.

PaulFlemmingFotoğraf: Paul Fleming

Paul Fleming de şanslı olan fotoğrafçılardan. Hem deniz planktonlarının parıltısını hem de Güney Kutup Işıkları’nı görüntüleyebildi.

Fleming: “Bu bio-parıltıların sıkıştığı koy, Hobart’ın yakınlarındaki South Arm Peninsula’daki dar kıstağın bir yanı. Bu kare, Calverts sahilinde çekildi. Burası kıstağın okyanusa bakan diğer yanı.”

LeoniWilliams2

Fotoğraf: Leoni Williams

Leoni Williams da Hobart’da nefes kesici Güney Işıkları’nın görüntülerini çekebildi. Sanatçının TAB Photography Facebook sayfasından daha fazla fotoğrafa erişebilirsiniz.

LeoniWilliamsFotoğraf: Leoni Williams

Haber kaynağı: http://www.businessinsider.com.au/stunning-pictures-of-luminous-plankton-lighting-up-tasmania-with-bonus-aurora-australis-2015-5

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir