Close

11/10/2017

11 Eylül Anma Etkinliği ışık kirliliğinin kuşlar üzerindeki olumsuz etkisini gözler önüne seriyor

Bilim adamları uzun zamandır yapay ışığın geceleri kuşları etkileyerek, göç yollarından sapmalarına neden olduğunun ve bu durumun da kuşların binalara çarparak hayatlarını kaybetmelerine sebebiyet verdiğinin farkında. Şimdi, Manhattan’daki 11 Eylül anma etkinliği de (Tribute in Light Memorial) bu sorunun boyutlarını ortaya koymak için eşsiz bir fırsat sunuyor.

Ulusal Bilimler Akademisi’nce yayımlanan araştırmada, anıtın aydınlatılması sırasında kuşların bu alanda toplandığı ve anıtın etrafında yüksek sesle defalarca uçtukları belirtildi.

Bununla birlikte, ışıklar yas nedeniyle kısa süre ile kapatıldığında, kuşlar normale dönüp uçuşlarına devam ediyorlar. Araştırmacılar özelde anma etkinliği ile ilgili olarak değil ancak genel olarak devam eden ışık kirliliğinin giderilmesi gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Şehirdeki gece ışıklarına kuş tepkilerini ölçen ilk kişi olduğunu iddia eden, Cornell Üniversitesi’nden kuş bilimcisi ve araştırmacı yazar Andrew Farnsworth, “Mümkün olduğunca geceleri ışıkları söndürmeliyiz” diyor.

Cornell ve New York City Audubon Derneği’nden araştırmacılar, ilk kez 2002 yılında, direkt gökyüzüne yönlendirilen 44 adet spotla aydınlatılan iki sütundan oluşan 11 Eylül Anıtı’nı gözlemlemeye başladı. 2008 yılından itibaren kullanılan radar ve akustik sensörler ile ışıktan etkilenen kuş sayısını ve davranış farklılıklarını belirlemek mümkün oldu.

Işınların pek çok kuşu olumsuz etkilediğini gören araştırmacılar, 2010 yılında anıtın operatörlerini, ışıkların 20 dakikalık aralıklarla kapatılmasına ikna ettiler. Dr. Farnsworth’a göre bu durum, inanılmaz güçlü ışıklar yandığında kuşlardaki davranış değişikliklerini incelemek için mükemmel bir fırsat sundu. 2012, 2013, 2015 ve 2016 yıllarında da ışıklar aynı şekilde kısa süre ile söndürülmeye devam etti.

Yedi yıl boyunca elde edilen bilgileri derleyen araştırmacılar, bu dönemde anıt etrafında kuş yoğunluğunun normalden 20 kat fazla arttığını ve bunun sonucunda binalara ya da birbirlerine çarparak çok sayıda kuş ölümlerinin yaşandığını belirlediler. Kuşların göç yolları üzerindeki değişiklikler ve uzayan uçuş süreleri de onları açlık ve ölüm tehlikesi ile karşı karşıya bırakıyor.

Araştırmacılar, bu yedi yılda toplamda 1,1 milyondan fazla kuşun etkilendiği sonucuna vardılar.

Çalışma, 11 Eylül Anıtı (9/11) için spesifik önerilerde bulunmamasına rağmen, önemli kuş göçlerinin yaşandığı kentlerde, gece aydınlatmaları konusunda daha bilinçli tercihler yapılmasını tavsiye ediyor. Dr. Farnsworth’a göre stadyumlar, otomobil bayileri, büyük binalar ve yüksek tepelerdeki anıtlar en sorunlu gece aydınlatması uygulamaları arasında.

Haber kaynağı: https://www.nytimes.com/2017/10/02/science/september-11-tribute-lights-birds.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir