Close

26 January 2011

Işığın haritası

Uluslararası Aydınlatma Tasarımcıları Derneği (IALD) tarafından uygulanan IALD LightMap, aydınlatma tasarımcılarının pusulası oldu. LightMap, dünyadaki en kaliteli aydınlatma örneklerinin bulunduğu yerleri harita üzerinde gösteren bir sistem. GoogleMaps ara yüzü yardımıyla dünyada online olarak seyahat ederek, aydınlatma tasarımın en iyi örneklerinin nerelerde olduğunu görebiliyor, tasarımlar hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Tasarımların yüksek çoğunluğunun IALD üyeleri tarafından tamamlanan projeler olduğu notunu düşmemiz gerekiyor.

Harita, dünyadaki en kaliteli örnekler sarı ikonlarla gösteriliyor. İkonlardan birinin üzerine tıkladığınızda tasarımın adı, tasarımcısı ve nerede olduğu hakkında bilgi alıyor ve mekanın görselini görebiliyorsunuz. Görseli daha yakından görmek için ‘Images’ butonuna, tasarım ve mekan hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için ise ‘Description’ butonuna tıklamanız gerekiyor.

Dünyanın en kaliteli tasarımlarından bahsederken Türkiye’den hiçbir mekanın veya tasarımın belirtilmediği dikkatinizi çekebilir; fakat bu Türkiye’de kaliteli bir aydınlatma tasarımının olmadığı anlamına gelmiyor. Tamamen IALD’nin seçimi…

LightMap’i İnternet Explorer yerine Firefox veya Safari’de açmanız, teknik sorunlar yaşamamanız için önemlidir.

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *