Close

14/12/2018

AB Parlamentosu komite toplantısında aydınlatma tasarımının önemi vurgulandı

Avrupa Komisyonu Enerji Genel Müdürlüğü’nün Enerji Verimliliği Birimi Başkanı Paul Hodson, 10 Ekim 2018 tarihinde Avrupa Parlamentosu Çevre, Halk Sağlığı ve Gıda Güvenliği Komitesi (ENVI) toplantısına katıldı.

Enerji Genel Müdürlüğü, AB’nin Avrupa enerji politikalarını geliştirme ve uygulama çalışmalarını yürütüyor. Bu komisyon müdürlüğü, Avrupa için güvenli, sürdürülebilir ve uygun fiyatlı enerjiden sorumlu.

Avrupa Parlamentosu, AB ürünlerini ve bunları kullanan vatandaşları incelerken Hodson’u da aydınlatma ürünlerini etkileyen, benimsenmiş eko-tasarım ve enerji etiketleme önlemlerini özetlemeye ve gerekçelendirerek haklılığını ortaya koymaya davet etti.

Hodson, yeni düzenleyici önlemlerin nihai amacının, AB tarafından benimsenen enerji tasarrufu hedeflerinde aydınlatmanın payını güvence altına almak için sürmekte olan LED’lere geçiş sürecini desteklemek olduğunu açıkladı. Bu tartışmaya dair sonuç değerlendirmesinde Paul Hodson, Avrupa ekonomisine ekonomik değer katan Avrupalı aydınlatma tasarımcılarının önemini vurguladı.

Basın bildirisi ise IALD personelinin ve gönüllülerin son üç yıldır aydınlatma tasarımcılarının önemini açıklamak ve tanıtmak için yaptıkları çalışmanın bir sonucu.

Bu çabaya ek olarak IALD kamu politikası ve düzenleme işleri ekibi ile Avrupalı gönüllüler, aydınlatma tasarımcıları adına çalışmak ve onları destelemek üzere ALD (UK Association of Lighting Designers), Pearle (Live Performance Europe), PLASA (The Professional Lighting and Sound Association), Motion Picture Association (MPA-EMEA), the Association of Commercial Television in Europe (ACT), FIAPF (International Federation of Film Producers Associations), and CEPI (European Coordination of Independent Producers) de dahil, diğer derneklerden oluşan bir koalisyonla güçlerini birleştirdi.

Haber kaynağı: https://illumni.co/iald-europe-importance-of-lighting-design-highlighted-at-eu-parliament-committee-meeting/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir