Close

25/01/2018

İş yeri Aydınlatması hakkında bilmeniz gerekenler

İş yeri aydınlatması çok riskli bir konu. Yanlış yapıldığında dönüşün zor olmaması için aydınlatma sürecinin baştan iyi tasarlanması gerekiyor. İşte, iş yerinizi en doğru şekilde aydınlatmanızı sağlayacak 10 öneri;

  • Kurallara uymalı

İş yeri aydınlatması konusunda Joy Division referansına sadık kalmak ve CIBSE kılavuzu LG7’yi bir başucu kitabı olarak belirlemek çok önemli. Yazılı olarak belirtilen kuralara uymazsanız özellikle çalışan şikayetlerini çözmekte zorlanırsınız. Ayrıca hastalık sebebiyle izin alma konusunda artış yaşanması kaçınılmaz olur.

  • İş yeri mağara değildir 

Mağara efekti olarak adlandırdığımız – koyu renkli duvarlar, koyu renkli zemin – masaya doğru hafifçe vuran aydınlatma biçimi. Bu ışıkta çalışmak hoş değil ve mekanı kasvetli göstermesi ise cabası. Personeliniz bu ışıkta kendini değerli hissedemez. İnsanlar sürekli parlak masadan karanlık duvarlara bakarken göz yorgunluğu sorunu yaşar.

  • Marka kimliği yansıtılmalı

İç mekan tasarımınız şirketiniz hakkında çok şey söylüyor. Şirketinizin imajının “modası geçmiş flüoresanlar” mı olmalı? Eğer öyleyse, aferin, devam! Ancak belki de şirketinizin biraz daha profesyonel görünmesi gerekiyor. Bunun için iç tasarımını geliştiren ve destekleyen entegre bir aydınlatma çözümü olmalı, bütün bunlar mümkün ancak elbette bedeli var.

  • Esneklik önemli

Ofisinizin ne kadar esnek olması gerekiyor? Oturma düzenli sürekli yeniden düzenlenecek mi? Herkes ofisinin esnek bir yapıda olduğunu söyler ama aslolan asla yer değişimi olmayan düzendir. Planlama aşamasında kendinize dürüst olun, çünkü maliyet paradır.

  • Gangliyon hücreleri

Bunlar gözün arkasında olur ve mavi ışığa ayarlıdır. Vücuda sabah saati olduğunu hatırlatan bu hücreler uyanır ve uyandırırlar. Bu bilgiyi çok iyi kullanabilirsin. Aydınlatmayı soğuk renkte yaparak tüm personelin uyanması sağlanabilir. Elbette aydınlatmanın yanında uyanmak için kahve de olmalı. Ya da alternatif olarak, bu renkten kaçının ve sıcak renk tercih edin. Çalışanlar daha yumuşak bir ortamda, daha yaratıcı olsun. Ofiste hangi renk ışığın ağırlıkta olması, özellikle üç vardiya sistemli yerlerde planlama ile mümkün.

  • Konu sadece çalışma masaları değil 

Tablolar için yeterli aydınlatma sağlamak gerekir. Ancak aydınlatmanın başka meziyetleri de var. İnsanları mekanlara yönlendirebilir ve yol gösterebilir; iç tasarıma dönüştürebilir, dikkat çekebilir; mimari geliştirebilir. Aydınlatmayı sadece masaları aydınlatmak için kullanıyorsanız, bu kaçırılmış bir fırsattır.

  • Titreşimsiz ışık gerekli 

Bu bir sosyal medya uygulaması değil. Tüm ışıklar bir derece titreşir ancak görünür olduğunda sorun yaratır. Personelin, migren için sürekli izin almalarını önlemek için kaliteli aydınlatma ve bağlantı parçaları üzerine yatırım yapın. Armatür maliyetlerinizden tasarruf etmek uzun vadede olumsuz geri dönüş yapar. Titreşimin çirkin bir kardeşi var, parlama! Özellikle büyük ekranlardan kaçınmak gerekli.

  • Kapat onları! 

En büyük korku boş bir ofisten geçerken tüm ışıkları yanarken görmek olmalı. Bu hayat hepimizin. Kutup ayılarının ölmesini istemeyiz. Bugünlerde kontrolü elinde tutmak daha kolay ve bütçeler değiştikçe seçenekler de değişiyor. Basit bir kontrolle bu tasarruf kolayca sağlanabilir.

  • Kontrolü personele bırak

İnsanlar çevrelerini kontrol edebiliyorlar bunun adı Goldilocks efekti, çok karanlık değil, çok parlak değil, ama doğru ışık. Bu sistemi etkinleştirmek gerekli. İyi bir kontrol sistemi, binlerce personele ait büyük bir ofiste bile ışıkların bireysel masalarına ayrı ayrı kontrol edilmesini sağlar.

  • Kontrolü sadece personele bırakma

Bütün gün aldırış etmeyip daha sonra işe yaramadığından şikayet edebilirler. Onlar aydınlatma tasarımcısı değil.

Haber kaynağı: http://luxreview.com/article/2017/10/10-things-you-need-to-know-about-workplace-lighting

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir