Close

22/01/2018

Otel Aydınlatması hakkında bilmemiz gerekenler

Otel aydınlatması, son derece karmaşık bir konu ve ne kadar etkili olduğunun ısrarla altı çizilmeli. Aslında bu konuyu profesyonellere bırakılabilir. Ancak değişiklikleri kendiniz yapmaya hevesliyseniz ya da en azından sürece dahil olmak istiyorsanız otel aydınlatması uzmanı Neil Knowles’un görüşleri şöyle;

Daha çok aydınlatma işe yaramayabilir
Örneğin 300lx’lük bir aydınlatma, oteli ofise dönüştürebilir. Dolayısıyla daha yüksek seviye daha iyi demek değildir. Yani başka bir deyişle satılan 300lx restoran lükslerine aldanmayın. Işıkla gölgenin oyunu yani mahremiyete saygı gösteren bir ışık her zaman tercih sebebi olmalıdır.

Karanlık restoranlar daha pahalı
Aslında bazı aktiviteler için çok fazla ışığa ihtiyacınız yoktur ve yemek bunlardan biridir. Hızlı yiyecek lokantalarındaki parlak ışıklar sizi uyarır ve amacı daha hızlı tüketmenizi sağlamaktır. Genel bir kural olarak, lokanta ne kadar karanlık olursa müşterinin orayla ilgili hissedeceği şey oranın ne kadar lüks olduğudur.

Renk sıcaklığı nedir?
Tüm beyaz ışıklar eşit değildir bazıları mum gibi sıcak bazıları buz gibi soğuktur. Doğru olana ihtiyacınız var, yanlış bir seçim harika mekanınızı ancak Artic kadar misafirperver yapar. Renk sıcaklığı Kelvin cinsinden bir sayı ölçüsü ile örneğin 3000K olarak tanımlanır. Kelvin derecelerini ve oteliniz için hangisinin doğru olduğunu öğrenin. (2700 K bir otel için iyi bir başlangıçtır).

Işın açıları; Ampul değiştirirken bu açılara dikkat
Çoğu ışın açısı armatürün en doğru halinde konumlanmıştır. Ya masaya direkt ışık verir ya da odayı aydınlatır. Ampulleri değiştirirken bu açıları korumaya özen göstermek gerekir.

Mobilyaları taşırsanız aydınlatmayı da taşımalısınız
Restorandaki masanın yeri mi değişti? Hiç düşünmeden aydınlatmasının yerini de değiştirmek gerekir. Eğer bu değişim kalıcıysa uzaktan kumandalı armatürleriniz olmasa bile bir merdivene çıkıp siz yapın bu işi. Aksi takdirde masanın kenarında az ışığın sadece saçlarını aydınlattığı bir misafir olabilirsiniz.

Ucuz alırsan pahalıya gelir
Ara düzeltmeler her zaman daha pahalıya mal olur. Sandalyeleriniz rahat değilse üstüne minder mi koyuyorsunuz? Aynen böyle düşünmeli. Aydınlatma bir yatırım. Doğru aydınlatma ise iyi bir yatırım. Her zaman için mekana uygun en iyi aydınlatmaya sahip olmaya çalışın.

Doğru kontrol sistemini seçin
Karartma sistemi sadece karartma değildir. Bu sistem, sahneleri ayarlayabilir, önceden ayarlanmış bir sahne oluşturabilir veya günün her saati için otomatik geçiş yapabilir. Ayrıca, çok işlevli mekanlar yaratmamıza izin verir. Balo salonu bir parti evi de olabilir, düğün salonu da. Doğru kontrol sistemi doğru programlanmış ve düzgün bir şekilde kurulmuşsa sizin elinizi çok kolaylaştırabilir.

Basit olsun
Aslında kimse bir uygulamanın oda ışıklarını açmasını istemiyor. Konuk odası ile ilgili sadece bir altın kural var; Basit olmalı. Kimse müthiş teknolojik sistemlerin peşinde değil, açınca açılsın ve doğru ışık versin yeter.

Aydınlatma, aynı alanların farklı görünmesini sağlayabilir
Bu kural restoran gibi yerlerde özellikle önemlidir. Kahvaltı saatinde parlak, havadar ve teşvik edici; gece modunda seksi ve samimi. İşte aydınlatma sizin için bunu yapabilir. Ayrıca bakınız bir sonraki kural: Renk sıcaklığı, ışın açısı, aydınlatma özellikleri zeminden olmamalı.

Zeminleri aydınlatmayın!
Daha az aydınlatma doğru yerde bulunursa daha iyi bir ortam yaratır. Ama bu, zemin değil. İnsanlar her zaman yerlere bakarak yürümüyorlar. Aslında otel aydınlatmasının otelinizin kimliğini yansıtması gerekli.

Görevi ne zaman devredeceğinizi bilin
Bu makale için fazla araştırma yapmadım. Bir öğle yemeğinde oturdum ve yazdım. Ancak bunları açıklamak demek belki de otel aydınlatmanız için bir profesyonel tutmanızın zamanının geldiğini söylüyordur.

Haber kaynağı: http://luxreview.com/article/2017/06/12-things-every-hotelier-should-know-about-lighting

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir