Close

03/01/2018

Her şey siyah veya beyaz değildir

Rusya’nın Moskova Kentinde RD Construction Firmasının Genel Merkezi

Metin: Jo-Eike Vormittag
Fotoğraflar: Alexey Zarodov

Bazen bir firmanın ofisleri şehir içinde şehre dönüşebilir. Koridor alanları, odalar ve çalışma yerleri geniştir ve “çok kullanılır”, mekânların kendi alt yapısı geliştirilmiştir ve işlevseldir. Binanın sürekli çalışabilirliğini sağlayacak bir yönetim ve işletme organizasyonu vardır. Yatak odası gibi dinlenme odaları, oturma odası gibi Loungelar ve her tür çalışma yeri vardır. Konutlardaki gibi yeterli yemek odası veya tam donanımlı bir mutfağı ve de serbest zaman geçirmeye yönelik odaları vardır. Moskova’daki RD Construction firmasının ofisi de bu durumda, büyükşehirde çok sade, düz hatlı ve hiper modern bir ofis dünyası.

Şehirde merkezi olan yapı firması, çatı organizasyonu RG Grubu’nun bir yan kuruluşu. Firmanın ofis katları olarak tasarladığı yapı, bir bilim kurgu filminden çıkmış gibi. Bina için talep edilen bu etki konseptin başından beri var ve firmanın ürün portföyünü öne çıkartıyor. Sonuç da talep edilenleri açıkça gösteriyor.

Ofislerin geniş alanlı katlarına girenler kendilerini bir anda büyük bembeyaz bir bulutun üzerinde gibi hissediyor. RD Construction bugüne kadar birçok şehre uygun ve geleceği gözeten bir proje çalıştı. Artık sıra kendi binasına gelmişti. Tasarım; şehir, gelecek ve inovasyon terimlerini birleştiriyor. Aynı zamanda firmanın kendi hedeflerini ve de iş hareketliliğini de tarif eden bu terimlerin mimarisi ve aydınlatması tasarlandı. Mimari veya tasarım, projenin en başında tanımlandı ve aydınlatma ile tamamlandı.

“Şehir” konsepti için genelde firmanın bina cepheleri ve dış dekorasyonda kullandığı çok kaliteli malzeme uygulandı. Bunların arasında metal paneller, fiber liflerle güçlendirilmiş beton ve cam yer aldı. Malzemelerin üzerinde yapılan değişiklikler ile bunlar yeni ofis iç alanına mükemmel uyum sağlıyor ve bir şehrin içinde kurulmuş olan başka bir şehir duygusu yaratıyor. Firmanın kendi projelerinde geleceği oluşturma çalışmalarında olduğu gibi ofislerin de iç dünyası titizlikle ve düz hatlarla tasarlanmış. Düz çizgiler, yüzeyler ve renk nüansları, bilinçli olarak geri planda tutulmuş olan ağırlıklı beyaz renk düzeni ile karşılaşıyor. Dış cephede çepeçevre uygulanan cam şehre bakışı sağlıyor. Ofislerin içinde ise cam kendine özgü bir duvar şeklinde mekânları birbirinden ayırıyor ve kapatıyor. İnovasyonlar özellikle bu alanda bulunuyor. Örneğin cam duvarlar, mekân ihtiyacına göre optik özelliklerini değiştiriyor. Cam şeffafken donuk hale dönüşüyor. Bölgeden gelen malzeme, en yeni teknik, katlar arasında anlamlı kablosuz bir şebeke ve de eski ile yeni arasındaki bağlantı inovatif bir şekilde tasarıma entegre edilmiş.

Şehirler her zaman içlerinde kontrastlar barındırır. Semtler birbirinden farklıdır, binalar ve bunların durumları ve yapıldıkları malzemeler değişiklik gösterir, renkler birbirine karışır, aydınlık alanlar daha gölgeli, sakin ve canlı meydanlarla yarış eder. Mekanlar esnektir ve değişime açıktır. RD Construction firmasının ofis şehrinde de durum farklı değil. Katın tamamında beyaz renkler kullanılmış ve tasarım yapılmış. Çalışma ortamı olarak ilginç ve avantaj oluşturacak bir sakinlikte, pürüzsüz, henüz bozulmamış ve dengeli bir ortam yaratılmış. Ancak, belli bir noktaya kadar. Beyaz rengin aşırı nötrlüğü içinde fark oluşturmayan sınırlarla karşılaşılıyor. Firmanın şehir içindeki kendine özgü yapı projelerini, yaratıcı-inovatif tasarlama konusunda talepleri düşünülecek olursa kontrastların olması şart. Bu bağlamda mimarlar çok farklı türlerde çok sayıda kontrast ortamı yaratmış. Kontrastlar ya malzemeleri veya renkleri itibariyle öne çıkıyor. Ancak, onları görünür kılan, ışık. Beyaz yüzeyler; iç alanlarda kapı, separatör veya duvar şeklinde kullanılan malzemelerin aynalı ve de cilalı siyah ve de mat koyu renkli yüzeyleri ile karşılaşıyor.

Sert malzemeler özenle seçilmiş noktalarda yumuşak kumaşlarla buluşuyor. Işık, üzerlerinden geçerek kısmen parlak yüzeylerde kayboluyor. Mekânlar derinlik kazanıyor, yeni bir yapı veya sınırlar oluşturuyor. Işık kaynakları birçok noktada yansıma yapıyor. Ofisin içindeki tüm alanlar düz çizgilere sahip ve pürüzsüz. Yine, her yere monte edilen düz hatlı ışık, kat boyunca tasarıma eşlik ediyor. Önemli ölçüde mekânın özelliğini bu karşılıklı oyun oluşturuyor. Ancak, tavana bakıldığında görüntüdeki tezatlık anlaşılıyor. Tavanlarda, her ne kadar beyaz renge boyalı olsa da, ara tavanı olan özel bölümler hariç, şebeke hatları, borular, yangın alarm sensörleri, havalandırma tesisatı ve bağlantılar görünür şekilde bırakılmış. Donanım ile tavan arasına raylar üzerine veya dikdörtgen şekilli çerçevelere LED ışıkları yerleştirilmiş ki bunlar da iç alanda kullanılan mobilyaların şekillerini referans alarak oluşturulmuş. Mekânlarda, koridorlarda ve mobilyalarda beyaz renk hakim. Ofisin içinde nerede olunursa olunsun mutlaka kontrast oluşturacak bir öge göze çarpıyor. Sayılabilecek kontrastlar arasında duvardaki küçük siyah renkli dekoratif çerçeveler, zeminde renklerine uygun halı ile turkuaz renkli patchwork duvar, başka noktalarda renkli duvarlar veya açık renkli ahşaptan yapılmış raflar ve dolaplar, örneğin gri renkte tutulmuş gri içinde gri sistemler, yumuşak kumaşlar ve de dinlenmek veya çalışarak oyalanmak için tasarlanmış turkuaz renkli bir ön alan veya her tarafı ayna gibi yansıyan simsiyah veya renkli tuvalet mekânları yer alabiliyor. Esnek kullanılabilen konferans odaları, radikal bir şekilde siyah veya turkuaz renkte tutulmuş mekânlara sınır oluşturuyor. Yine de hareketli cam cephelerden ışık giriyor ve mekânın ve çalışma ortamının kasvetli olmamasını sağlıyor.

Ofisin tamamının aydınlatma tasarımı çok özel ve buraya uygun bir türe odaklı. Düz ışık: Nişlere ve özellikle duvar-tavan kesişme noktalarına veya duvar-zemin geçişlerine düz ışık uygulanmış. İç alanın düz hatlarını da tanımlıyor. Mekânın alan ekseni boyunca yatay konumlu olarak veya koridorlarda lamel şekilli bir ara tavana entegre edilerek sabırla ilerliyor. Sadece ara sıra aşağı yön alıyor veya oradan tekrar dikey olarak yükseliyor. Neredeyse her yerde aynı ayara sahip olan nötr, beyaz renkli ışık çalışma ofisine “amacına uygun” bir aydınlatma ortamı sunuyor. Duvarların içine yerleştirilen niş alanların arkasına veya tavanlarda köşeli şekillerin etrafına uygulanarak çerçeve içine alınması ile biraz ciddi etkisinden kurtuluyor. Tuvaletlerin tavanlarında opak beyaz cam kullanılmış. Bu tarz malzemenin arkasındaki ışık kaynakları ile belli yerlerde geniş alanlı aydınlatma sağlanıyor. Aynı aydınlatma donanımı, daha küçük ölçekte sadece bir toplantı odasında ve de bir mola odasında bulunuyor. Söz konusu odalarda armatürler tavandaki fayanslara uygulanmış ve fayans yuvasının kenarına kazılmış yazı karakterleri ile uygulanan motive edici sözleri aydınlatıyor.

Uygulanan konseptin en büyük özelliği RD Construction firmasının genel merkezini bembeyaz bir ofis olarak tasarlamak. Bu şekilde ofislerin iç dekorasyonu başta, modern bir inşaat firmasının imajı için gereken ciddiyeti ve düzeni sunuyor, planlar ve sözleşmeleri görüşmek veya yeni projeler üzerinde çalışmak üzere müşterilerini davet ediyor. Beyaz yüzeyler, düz kenarlar ve hatlar ve de nötr beyazlıkta, mekân içinde yönlendirici olan ve çoğu zaman gizli olan düz ışık hatları kombinasyonunda ciddi bir görüntü oluşuyor ve ziyaretçilerde merak uyandırıyor. Tam bu noktada uygulanan kontrastlar ortaya çıkıyor, ışığı ve öncelikle ışık ile uyumlu olan ofisin görüntüsü ve etkisini tanımlıyor.

Ofis katının özelliği başlıca; malzeme farklılıkları, değişen yapılar, oyuncul ve dekore edici ögeler ve de farklı uygulanan renklerle ortaya çıkıyor. Çalışma moralinin gerektirdiği odaklanma ve ciddiyet, inovatif ve yaratıcı düşünce ile eşleşiyor. Sabit çalışma yerleri esnek bölgelerle tamamlanıyor ve kontrastların çeşitliliği dışarıdaki büyük şehrin görüntüsünü içeride oluşturuyor.

RD Construction firması kendine, ışığın hiç bir zaman tam olarak kapanmadığı ve her zaman farklı türde gerekli olacak yüzyıllık bir metropolün içinde geleceğin en gelişkin şehrini yarattı.

Projeye katılanlar:
Yapı sahibi: RD Construction (RD Group)
Mimari ve tasarım: IND Architects; www.indarchitects.ru

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir