Close

26/01/2018

İdisplay Görüntüleme Teknolojileri Ofisi, İstanbul

Güncel ama zamansız

Metin: Burcu Atabay Hacıoğlu
Fotoğraflar: Ozan Arslan

İdisplay Görüntüleme Teknolojileri; Şişli’de taşınacakları yeni ofis binasında, yaptıkları işi doğru sergileyen, daha modern, ancak bir taraftan da çalışan odaklı sıcak bir çalışma ortamı istediler. Bu çalışma ortamının mimari olarak günümüz trendlerini yansıtırken, aynı zamanda zamansız bir çizgisinin olması da verdiklerin briefin özeti oldu.

Mekanın planlamasında en önemli etken, binanın planının oldukça bozuk bir geometriye sahip olması ve aynı zamanda çalışanların açık ofis ve total mekan isterken, yöneticilerin ayrı bağımsız bölümlere sahip olmak istemeleriydi. Bütün bu kriterler göz önüne alındığında, iki kattan oluşan ofisin giriş ve karşılaması, showroom ve toplantı odası, call center ve teknik personeli zemin katta konumlandırıldı. İkinci katta ise; dinlenme ve PS oyun alanı ile sizi karşılayan açık ofis bulunuyor. Geriye çekilmiş gibi algılanan ve total mekanı çalışanlarına bırakan yöneticilerin odaları ile muhasebe, küçük bir bar şeklinde kitchenette ve arka alanda mutfak ve tuvaletler ise ikinci katın diğer fonksiyonlarını oluşturuyor.

Çalışanlar için yaratılmaya çalışılan sıcak bir çalışma ortam algısını desteklemek için kullanılan malzemeler dikkatle seçildi. Sert yüzeyli ofis mobilyaları teak ahşap tonları ve antrasit renklerde seçilirken, zeminde gri ve antrasit tonlardaki halı ve dinlenme alanındaki koltuklardan birinde kullanılan tek renk turuncu kumaş mekana sıcaklık kattı. Baz olarak seçilen griyi ahşaplar dokular ve tablo gibi aksesuarlarla renklendirildi.

Çalışanlarıyla yapılan iç toplantılarını, fikir tartışma ortamları olarak isteyen yöneticiler, mekanda her an toplanabilecekleri bir alan istediler. Tasarım ekibi bu alanı zeminde ve tavandaki malzeme değişikliğiyle vurgulayarak yarattı. Bu sebeple açık ofis bölümünde zeminde 3 farklı malzeme kullanıldı; halı, parke ve mermer.

Total mekanı kendi içinde fonksiyonlarına göre algısal olarak ayırmak için, zemindeki renk ve malzeme farklılıkları tavanda da uygulandı. Ön cephenin tamamını oluşturan camlara paralel olarak, çalışma alanlarının ve dinlenme alanının üzerinde siyah metal mesh tavanlar varken, açık toplantı alanının üzerinde parçalı ahşap tavan uygulaması yapıldı. Geriye kalan koridor alanları ise, yapının kat yüksekliğinin az olmasında dolayı çıplak beton olarak bırakıldı.

Bütün bu mekansal vurguları ışık ile desteklemek için total mekanın farklı alanlarında farklı aydınlatma elemanları kullanıldı. Çalışma alanlarının üzerinde mesh tavan aralarında yerli üretim profil led aydınlatmalar kullanıldı. Renk sıcaklığı; mekanın daha sıcak ve çalışanların kendini rahat hissedebilecekleri bir ortamı yakalaması hedeflendiğinden 3000K olarak tercih edildi. Genelde ofislerde göz konforu açısından seçilen 4000K renk sıcaklığı burada yalnızca tuvaletlerde tercih edildi. Yöneticilerin isteği, ekibin kendilerini evlerinde gibi hissetmeleri ve esnek çalışma saatlerine kolayca uyum sağlayabilmeleri olduğu için bu istek özellikle değerlendirildi.

Koridor alanlarında ve girişte 3000K LED’li ray spotlarla, çalışma alanlarındaki yoğun ve homojen ışığın aksine noktasal ve geçiş alanını betimleyen bir aydınlatma çalışması yapıldı. Bu ray spotlar aynı zamanda yer yer duvarlarda kullanılan tabloları aydınlatmak üzere yönlendirildi.

Kitchenette üzerinde ise sarkıt aydınlatmalar kullanıldı ve bu bölüm sıcak bir cafe ortamına dönüştürüldü. Çalışanlar için burada keyifli kahve molaları ve sohbet ortamları sağlandı.

Açık toplantı alanını tanımlayan parçalı ahşap tavan plakaları arasına ise sıva üstü LED spotlar tercih edildi, böylece ışık tamamen doğal ağaç olan masanın üzerine indirilebildi. Işık kaynağı oldukça geride olan bu spotlar göz konforu açısından önemle seçildi. Beton tavanlar üzerinde elektrik hatları tamamen galvaniz borularla sıva üstü olarak taşındı.

Cam bölmelerle ayrılan yönetici odaları, muhasebe gibi alanlarda ise temiz bir görüntü için, mekanik donanımları gizlemek amacıyla alçı levhalarla kapatıldı ve sıva üstü dairesel aydınlatmalarla aydınlatma sağlandı. Böylece odalarda da homojen bir ışık elde edildi.

Tüm bu uygulamarla İdisplay firması teknolojik yüzüne paralel olarak oldukça sıcak, trend ve zamansız bir ofis sahibi oldu. 2016 yılında Nisan ayında tamamlanan ofis, çalışanları ve ağırladıkları misafirleri için zaman geçirmekten hiç sıkılmadıkları bir mekan yorumunu almaya devam ediyor.

Projeye katılanlar:
Yapı sahibi: İdisplay Görüntüleme Teknolojileri
Mimari: MDA Project
Aydınlatma tasarımı: Lighting&Building – Burcu Atabay Hacıoğlu, www.lightingbuilding.com
Elektrik: RT Elektrik

Uygulanan ürünler: Prolux Aydınlatma Pled 9032, Pled 4025, Pled 4026, Pled 1358, Silikon Aydınlatma özel üretim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir