Close

05/12/2018

Haberdashery, büyük şehir reflektörleriyle loş sokakları aydınlatmayı öneriyor

Londra merkezli tasarım stüdyosu Haberdashery, yüksek binaların doğal ışığın görülmesini engellediği yapılaşmış şehirleri aydınlatmak için bir konsept ortaya koydu.

Modern şehirleri, ışıktan yoksun yağmur ormanlarının zeminleriyle karşılaştıran Londra merkezli stüdyo, gökyüzünden gelen güneş ışığını yönlendirerek binaların yan kısmına yansıtabilmek için büyük Helio Ray reflektörler kullanmak istiyor.

Yüksek bir binanın en üstüne yerleştirilecek şekilde tasarlanan heykel tarzı aydınlatma konsepti, güneş ışınlarını toplayan ve yansıtan iki büyük yansıtıcı diskten yararlanıyor.

Bu disklerden ilki bir helyostat, yani güneşi otomatik olarak takip eden ve güneş ışığını konsantre ışın halinde toplayan, mekanik, yansıtıcı bir yüzey. Helyostat, bu ışık ışınını ayırarak ikinci bir özel tasarım reflektöre yansıtıyor. İkinci reflektör, ortaya çıkan bu ışık demetini binanın yan kısmına ileterek Haberdashery’nin “Tanrı ışını” efektleri olarak tanımladığı etkiyi yaratıyor. İkinci reflektör, güneş ışığı ısısı altında kontrollü bir şekilde bükülmüş ve eğilmiş parlak bir yüzeyden oluşuyor.

Reflektör yüzeyindeki bu yavaşlatıcı farklılık, yansıyan sakinleştirici ışığın yavaş yavaş bir desen oluşturmasını sağlarken genel ışık efektinin uzantılarını da ışık deseni sadece belirlenen binanın yüzeyine düşecek şekilde kontrol ediyor.

Güneşin gerçek menzilinin bir uzantısı olarak tasarlanan, Helios Ray’in yansıttığı ışık ışınları, gökyüzünde hava bulutlanarak kapanıp açılması ile gelip gidiyor.

Tasarım stüdyosu, önerinin henüz kavramsal olduğunu söylese de tasarım “güvenilir mühendislik bilgisine ve inovasyona” dayanıyor. Tasarım boyutları ise etraftaki tüm binalardan görülebilecek kadar büyük olacak.

Haberdashery’nin kreatif direktörü Ben Rigby, “Güneş ışığı, fizyolojimiz ve refahımız üzerinde muazzam bir etkiye sahip,” diyor ve ekliyor;
“Sirkadiyen ritimlerimizi etkiler, D vitamini sağlar, çevremizi aydınlatarak yüzeylerin, mimarinin ve şehir dokusunun gerçek renklerini ortaya çıkarır.”

“Hedefimiz, güneş ışığının yaşam dolu etkilerinden mahrum kalmış alanları yeniden canlandırmak üzere güneş ışığı kullanarak bir ilgi merkezi yaratmak,”.

Helios Ray, Londra merkezli tasarım stüdyosunun ilhamını doğrudan güneşten alan birkaç aydınlatma konseptinden biri.

Güneşin doğuşunu ve batışını andıracak şekilde aşağı ve yukarı hareket ederken renk değiştiren Down to Dusk lambaların özel gösterimi, Eylül ayındaki Maison & Objet fuarında gerçekleştirildi. Canopy asma lamba ise yapraklardan süzülen güneş ışığını çağrıştıran benek benek bir ışık yayıyor.

Haber kaynağı: https://www.dezeen.com/2018/11/27/helio-ray-haberdashery-lighting-design/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir