Close

16/05/2019

Grand Seiko’dan “THE NATURE OF TIME”

Grand Seiko, 9 – 14 Nisan 2019 tarihleri ​​arasında Poldi Pezzoli Müzesi’nde düzenlenen “THE NATURE OF TIME” (ZAMANIN DOĞASI) temasıyla Milano Tasarım Haftası’nda sergilendi. Sergi, bu yıl 20. yılını kutlayan Grand Seiko’nun Spring Drive hareketine odaklanıyor.

Spring Drive, saniye ibresinin hassasiyeti ve yumuşak hareketiyle karakterize olan yenilikçi bir mekanizma. Grand Seiko’nun zamanın niteliğine bakışı, Spring Drive’ın sergilediği sürekli, doğal bir zaman akışı olarak kendini gösteriyor ve Japonya’nın çağdaş sanatçılarından oluşan bir ekip, ziyaretçilerin Japon duyarlılığı ve güzelliğinin tadını çıkarmasını sağlayan enstalasyonlarla Spring Drive’ı hayata geçiriyor.

Bu şekilde canlandırılan zamanın akışı ve geçişiyle oluşturulan bu enstalasyon ve sanat objesi, Grand Seiko’nun felsefesini ve Spring Drive’ın mikro kozmosunun merkezinde yer alan işçilik ve hassasiyetin uyumunu deneyimlemenize olanak tanıyor.

Enstalasyon, yumuşak bir ışık yansıdığında hareketinin görünmesini sağlayan özel bir sıvı kullanıyor. Işık, sıvı yüzey üzerinde yayıldıkça zaman içinde yavaş yavaş yok oluyor.

Sanat objesi, Spring Drive’ın temsil ettiği mikro kozmos görüntüsünde yapılmış. Cam malzeme kullanılmış bu kubbe şeklindeki obje, Spring Drive hareketinin demonte bileşenlerinin yerleştirildiği özel bir tozla dolu. Işıktan faydalanan bu toz, parladıkça zamanın geçişinin ipuçlarını veriyor. Bu objeyi elinize aldığınızda, hareket ettirdiğiniz toz, su gibi yumuşak bir şekilde kayıyor ve saat parçalarıyla hafifçe iç içe geçip yavaş yavaş ışıkla doluyor.

Saniye ibresinin yumuşak hareketi sizi iş ortamının karmaşasından uzaklaştırıp zamanın huzur dolu dünyasına götürüyor. Kendinizi zamanın akışına teslim ettiğinizde zamanın ağır ağır geçtiğini hissediyorsunuz; her şey saniyelerle ilgili… Zemberek boşaldıkça, saniye ibresini harekete geçiren enerji, sizi çok uzaklarda bir yere götürüp günlük yaşamın kargaşasından kurtarıyor.

Yağan kar ya da akan nehir gibi, Spring Drive’ın canlandırdığı yumuşak zaman akışı, zaman algısında kademeli bir değişim yaratıyor. Bilgisayar grafiği görüntüleri ise bu kısa, içsel yolculuğu temsil ediyor.

Haber kaynağı: https://illumni.co/lighting/the-nature-of-time-by-grand-seiko/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir