Close

05/08/2016

FARMUS, Kijimaidaira Projesi

Farmus1FARMUS, Kijimadaira Japonya’nın Nagano şehrindeki bir depo fabrikası. Toh Design tarafından aydınlatma tasarımı yapılan proje, 33. IALD ödülleri kapsamında Merit (Meziyet) ödülüne layık görülen çalışmalardan bir diğeri idi.

FARMUS Kijimadaira eski bir fabrika binasının yenilendiği bir proje. Yenilenen halinde ise üretim, işleyiş, dağıtım ve yerel üretimin hepsi bir arada tek bir operasyon merkezinin içinde yer alıyor.

Fabrika binaları birbirine bağlı durumdalar ve eşsiz açık alanlar -ve bu alanların içinde yuvalanmış küçük evler- oluşturuyorlar. Kijimadaira, karlı bir bölge ve bu yüzden tasarımcılar sıcak, davetkar bir atmosfer için fenerler kullandılar. Böylelikle bir yandan manzarayı vurgularken diğer yandan mekânın iç fonksiyonlarını dış dünyaya açtılar. Çok katmanlı çatı, tavan zarını da içeriyor ve armatürler zar ile yalıtımın arasına montelenmiş. Bu da içeride yaygın bir ışık yaratırken dışarıda yumuşak bir parlaklık sağlıyor.

Holün içerisinde, 7.4 metrelik hol tavanının üzerine hiçbir armatür yerleştirilmemiş; tasarımcılar özellikle bu eski, adeta mekânın “imzası” gibi duran görünümün korunmasını istemiş. Armatürlerin yerleştirilmesinin yerine, aşağı doğru bakan spot ışıkları 3.5 metrelik yapısal kolonların üzerine uygulanmış. Bu aydınlatmaların mütevazi, gösterişsiz ışığı yumuşak bir ambiyans yaratıyor, her bir yapıyı öne çıkarıyor ve eski tavanın ayrıntılarını vurguluyor.

Jüri üyelerinden biri projeyi şöyle tanımlıyor: “Bu harika bir çözüm ve kırsal bir alandaki mütevazi bütçeyle yapılmış yenilikçi aydınlatma entegrasyonu adına çok iyi bir örnek.”

Tavandaki yarıklar downlight’ların ağzına uygulanmış ve böylelikle ihtiyaç duyulan yerlerde yüksek-yoğunlukta aydınlatmaya olanak tanıyor. Tasarım süresince tavan, çatı yapısından ve ekipmandan gelebilecek gölgelenmeyi önlemek adına defalarca ayarlanmış. Parlak aydınlatmanın gerekli olduğu kafe ve restoran gibi bazı noktalarda, parlak tavan 2800K renk sıcaklığı kullanılarak, dış uca kadar sınırlandırılmış. Restoran girişindeki oturma yerlerinde yakma-odun taşı yerel büyümeyi tetiklemek için kullanılmış. Tahta pirinç ölçüm kaplarından özel yapım sarkıtlar, rastgele bir şekilde yemek alanının üzerine asılmış.

Jüri üyelerinden bir diğerinin bu çalışmaya dair yorumları ise şöyle: “Proje, hem eğlenceli hem de titiz bir aydınlatma çözümü. Özellikle küçük binalardaki karşılama havasına katkıda bulunan bir örnek.”

Projeye katılanlar:

FARMUS Kijimaidaira
Nagano, Japonya

AYDINLATMA TASARIMI:

AKI HAYAKAWA, ASSOCIATE IALD

TOH DESIGN

MİMARİ:

TAKENORI MIURA
KYOTA SHUKURI
YUMIKO IMASAKA
TOMOKO OSONOE
SAKURA KONKO
STARPILOTS
TAKUMA SHIMURA
SHIMURA ARCHITECTS

ELEKTRİKSEL SİSTEM:

EIJIRO MORI

SETSUBI-KEIKAKU

İNŞAAT:

SUN-TAKIZAWA
ELEKTRİKSEL İNŞAAT:
AKIHIRO MOCHIZUKU

TAKATSU ELECTRIC

PROJE SAHİBİ:

KIJIMADAIRA VILLAGE

FOTOĞRAF:
© TOSHIO KANEKO


Haber kaynağı:
http://ialdawards2016.conferencespot.org/farmus-kijimaidaira-1.3060427

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir