Close

27/06/2013

Elmalılı Hamdi Yaya Üst Geçidi, Konya

Elmalılı Hamdi Yaya Üst Geçidi Konya’nın Selçuklu ilçe sınırları içerisinde İstanbul yolu- Elmalılı Hamdi Yazır kavşağı tramvay durağı önünde bulunuyor. Üst geçit, otobüs ve tramvay duraklarının yanına konumlandırıldığı için yoğun bir şekilde kullanılıyor. Bu nedenle şehir ulaşımında önemli bir konumda yer alan üst geçidin aydınlatılması ile hem Konya’nın gece silüetine katkıda bulunmak hem de üst geçidi dikkat çekici bir hale getirmek amaçlanmış.

Metin: Sümeyra Gün

Fotoğraf: Bora Hırsova

Üst geçide çıkış ve iniş, yolun iki tarafında yer alan merdivenlerden ve engelliler için düşünülmüş spiral rampalardan sağlanıyor. Bu iki spiral rampa ve devamındaki yürüyüş yolu alınları, uç uca eklenebilen 100 cm’lik EAE RGB LEDbar ürünü ile kontur aydınlatma tekniği kullanılarak aydınlatılmış. Bu sayede yürüyüş yolunun dış yüzeyinde kesintisiz bir hat oluşturularak üst geçidin geometrisi vurgulanıyor. Yürüyüş yolu içerisinde ise sağ ve sol parapetlere 4 metre aralıklarla yerleştirilmiş, 280 adet 4000K ışık renginde duvara gömme 3W LED armatürler kullanılmış.

ElmaliHamdi3

 

Üst geçidin spiral rampalarından her biri, altı dış ve altı iç kısımda olmak üzere toplam 12 kolon ile taşınıyor. Bu kolonlar; yukarıdan aşağıya doğru monte edilmiş, 30W RGB Prolit Kompakt projektörler kullanılarak aydınlatılıyor. Sadece ana taşıyıcı kolonlar 4 tarafından aşağı ve yukarı yönlendirilmiş RGB Prolit Kompakt ürünü kullanılarak bütünüyle ortaya çıkarılmış.

Üst geçidin sahip olduğu tașıyıcı halat sistemi mimari bir ritme sahip. Bu durum, askı ve gergi çubuklarının düzgün bir șekilde aydınlatılarak köprünün geometrik biçiminin kolayca ortaya çıkarılmasını sağlıyor. Ana kolonlardan yürüyüş yoluna bağlanan taşıyıcı halatlar, 70 cm aralıklı 590 adet RGB LED modüllerle aydınlatılırken. LED modüller yolun geliş ve gidiş tarafında dışa bakacak şekilde halatlara monte edilmiş. Sürücülere dönük olarak yerleştirilen LED modüller ile ise doğrudan görüş aydınlatması uygulanmış.

ElmaliHamdi2

Projede kullanılan tüm LED’ler RGB ve ana renkler olan kırmızı, yeşil ve mavi renk seçenekleri ile kontrol edilebiliyor.

Projeye katılanlar:
Yapı sahibi: Konya Büyükşehir Belediyesi
Mimari grup: Sütiçen Mimarlık
Montaj: Seca-Light
Aydınlatma tasarımı: EAE Aydınlatma – Sümeyra Gün; www.eaeaydinlatma.com

Uygulanan ürünler:
EAE RGB Prolit Kompakt LED projektör, EAE RGB LEDbar, EAE RGB LED modül, EAE Wato Duvara Gömme 3W LED, EAE Simplex Kontrol Sistemi.

One Comment on “Elmalılı Hamdi Yaya Üst Geçidi, Konya

SÜLEYMAN KORHAN
06/07/2014 - 00:15

Bu köprü Balen Makina Sanayi inşaat ticaret a.ş tarafından konya büyükşehir belediyesini yapılmış olup Eae işi Alttaşerondan olan Secadan almıştır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir