Close

02/09/2016

Dünyayı saran LED’ler: ABD’nin Boston şehrinde “Mapparium“

MappariumÜç katlı bir küreden oluşan, içinde 9,1m uzunluğunda bir cam köprüden gezilebilen Mapparium kısa bir süre önce yeniden ışıklandırıldı. Mapparium, Massachusetts eyaletinin Boston kentinde First Church of Christ, Scientist içindeki Mary Baker Eddy kütüphanesinde bulunuyor. Küre 1935 yılında inşa edilmiş ve o zamanın siyasi dünya haritasını temsil ediyor. Christian Science Kilisesi ise 19. yüzyılda Lynn, Massachusetts’de Mary Baker Eddy tarafından, “Science and Health” (1875) adlı kitabının yayınlanmasının şerefine inşa edilmişti. Aslında, mimar Chester Lindsay Churchill, cam plakaları siyası dünya haritasının olası değişiminde yenilenebilecek şekilde yapılandırmak istedi. Aslında böyle bir işlem hiçbir zaman yapılmadı ve 1966 yılında Mapparium, tarihi önem taşıyan çok değerli bir sanat eseri olarak ilân edildi ve bu şekli ile artık üzerinde hiçbir değişiklik yapılmamasına karar verildi.

Mapparium21935 yılında Mapparium yaklaşık 300 lamba ile aydınlatıldı. Lambalar kürenin dışına yerleştirildi. 1998 yılında yapılan yenileme çalışmalarının bir parçası olarak Boston’lı Krent/Paffett Associates firması bir LED sistemi monte etti. Brown Innovations ise akustik problemlere çözüm olarak bir ses sistemi geliştirdi. Şimdi 14 yıl sonra ilk LED lambalar beş renkli (RGB artı beyaz artı amber) üç kat ışık verimi olan LED’lerle değiştirildi.

Mapparium3Aydınlatma tasarımcıları her bir lambanın 10 derecelik dar ışık huzmesini tanımlamak ve ışığın tam dağılımını sağlamak için yerinde, değiştirilebilir optik filtreler kullandılar. Artık küre, çevresindeki beyaz alanlardan yansıyan ışık ile aydınlatılıyor.

Bunun dışında, önceden tanımlanan “görüntü“ kombinasyonları ile istenilen ışık sahnelerini oluşturmak için Mapparium’daki personelin kontrol edebileceği bir kumanda sistemi geliştirildi.

Kullanım kolaylığı sunan bir dokunmatik ekranlı arayüz sayesinde 10 dakikalık dinamik ışık ve sesli sunumda, ziyaretçiler 1935 yılının dünyasının görüntülerinde gezerken belli ülkeler, kıtalar, sular ışıkla öne çıkartılıyor.

Projeye katılanlar:

Aydınlatma tasarımı: Focus Lighting, New York / ABD
Fotoğraflar: Ryan Fisher

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir