Close

04/04/2017

Dünyanın en siyah materyali: Vantablack

Bilim adamları nihayet, tıpkı Loony Tunes’ the Roadrunner’da olduğu gibi, bir portalın başka bir boyuta açılması için nasıl boyanacağını buldular. Peki hiç düşündünüz mü böylesi sonsuz bir boşluk halkası boyunca bir kamyon kullanmayı kim ister?

Aslında baktığınız şey başka boyuta açılan bir portal değil. Ancak inanın photoshop da değil. Bu, bilim tarihinde en siyah materyal olarak bilinen Vantablack ile boyanmış somut bir obje.

Vantablack 2014 yılında İngiliz bilim adamları tarafından icat edildi ve kısa bir süre sonra da laboratuvar ortamında üretilen “bilinen en siyah materyal” olarak kamuoyuna duyuruldu. Bu materyal ultraviyole, görünür ve kızılötesi ışınların hepsini %99.96 oranla emebilme kapasitesine sahip.

2014 yılından bu yana ise bu buluşu gerçekleştiren ekip; materyalin siyahlığını daha da yükseltti. 2016’nın başlarında da dünyada bulunan hiçbir spektrometrenin onun emdiği ışığı ölçmeye yetecek güçte olmadığını açıkladılar.
Bir YouTube videosunda araştırmacılardan birisi bu materyal hakkında şu açıklamalarda bulunuyor: “Yüksek güçlü lazer bir pointer çalışıyor olsa dahi yine de izleyiciye neredeyse hiçbir şey yansımıyor. Daha önce kızılötesinde dahi spektrometrelerimizin algılayamayacağı, bu denli siyah bir materyal yapmamıştık.”

Bu buluşu elbette daha pazarlanabilir hale getirebilmek için ekip materyalin “sprey” versiyonunu piyasaya sundu. Satışa sunulan sprey versiyon ise ultraviyole, görünür ve kızılötesi ışınları %99.8 oranında blokluyor. Bu versiyonu bile üç boyutlu objelerin iki boyutlu görünmesini sağlıyor.

Gerçekte nasıl çalışıyor?

Orijinal siyah formunda Vantablack bir boya, pigment ya da kumaş değil. Aslında milyonlarca karbon nano-tüpünden yapılmış özel bir kaplama. (Kabaca bir saç telinden 3.500 kat daha küçük.) Bu karbon nano-tüplerin her biri yaklaşık 20 nano-metre, 14-50 mikron kadar. Bu bakış açısıyla bir nano-metre 0.001 mikrona eşit denilebilir. Yani Vantablack’in 1 cm2’lik yüzey alanı, bu küçük nano-tüplerden yaklaşık 1.000 milyon tane içerecektir.

Işık bu düzenlemeye çarptığında, nano-tüplerin arasındaki boşluktan girer ve anında sıkışır, emilir. Araştırmacılar: “Neredeyse tamamen yansımanın olmaması mükemmel bir siyah yüzey yaratıyor. Bu efekti anlayabilmek için ağaçların boylarının 10-20 metre yerine, 3 km olduğu bir ormanın içinde yürüdüğünüzü hayal edin. Ne kadar az ışığın size ulaşabileceğini hayal etmeniz hiç de zor değil.” diye konuşuyorlar.

Vantablack o kadar siyah ki insan gözünün onu algılaması neredeyse imkansız. Bizler, önümüzde ne olduğunu anlayabilmek için, biraz yansıtılmış ışığa ihtiyaç duyarız, beynimiz bu şekilde çalışır. Sonuç olarak ekibe göre böyle bir materyal ile izleyicinin algısı karışıyor ve bazı insanlar Vantablack’e bakmanın dibi olmayan bir boşluğa bakmak gibi olduğunu söylüyorlar.

Spreyin yeni versiyonu olan Vantablack S-VIS ise bu materyalin daha büyük objelere uygulanmasına olanak tanıyor. Bu da gizli jetlerin böyle boyanarak görünmez olma ihtimallerini gerçekleştirme olanağının gerçekten var olabileceğini de gösteriyor.

Aşağıdaki videoda, üç boyutlu bir maskenin Vantablack ile spreylendiğinde nasıl göründüğünü gösteriyor. Neredeyse tüm özellikleri gözle görünmez durumda.

Eğer bu materyali biraz keşfetmek ve mesela arabanızı boyamak için almak istiyorsanız ne yazık ki Vantablack bunun için uygun değil. Ancak eğer bir üniversitede ya da müzede çalışıyorsanız örnek istemeniz ve alabilmeniz mümkün.

Geri kalanımız ise modern bilimin bu mucizesine biraz uzaktan bakmak, şaşkınlığımızı böyle bir mesafeden yaşamak zorundayız…

Son olarak işte sizler için bir kıyaslama daha aşağıdaki görselde bulunuyor. Normal bir siyah boya ve Vantablack. Eğer hala bu siyah ötesi materyal konusunda ikna olmadıysanız bir göz atmanız yararlı olabilir.

Haber: Bec Crew, ScienceAlert
Haber kaynağı:
http://www.businessinsider.com/vantablack-worlds-blackest-material-spray-form-2017-3

Fotoğraflar: Surrey NanoSystems

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir