Close

14/11/2017

Dünyanın ilk Li-Fi uygulamalı okulu Almanya’da

Almanya’nın seçkin okullarından birinde bir ilk yaşandı, görünür ışığı kullanarak internete bağlananlar olarak tarihe geçtiler. Öğrenciler, Stuttgart’taki Hegel-Gymnasium’da LED armatürlerden gelen modüle edilmiş ışıkla, Li-Fi olarak bilinen teknolojiyi deneyimlediler.

Li-Fi nasıl çalışıyor?

Bilgisayara sağ üst köşedeki, özel bir bellek çubuğu boyutunda olan dongle takılır. Dongle üzerindeki fotoreseptör, modüle edilmiş görünür ışığa gömülü verileri alır.
Benzer şekilde kullanıcılar, dongle üzerine gömülü kızılötesi bir verici ile veri yükler. Bilgiyi yüksek frekanslı LED ışığına modüle eden sol üstte, Li-Fi sürücüsünün yanı sıra, armatür de cihazdan bilgi almak için bir IR alıcısı içerir. Bunun yüksek hızlı ve iki yönlü, dolayısıyla aşağı ve yukarı iletişimi vardır.

Kullanıcılar, örneğin ağ oluşturma özelliğinin yanı sıra Skype video konferans görüşmesi yapabilir ve konferans görüşmesi kesilmeden bir odadan diğerine geçebilir.

Fraunhofer Heinrich Hertz Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen bu uygulama, eğitimde Li-Fi teknolojisinin pratikliğini keşfetmek için bir deney niteliğinde. 700 öğrencinin okuduğu okuldaki bu süreç, 500.000 EUR’nun üzerinde bir bütçe ile Stuttgart şehri tarafından finanse ediliyor.

Li-Fi, Wi-Fi’den daha masum algılandığı için teknolojinin iyi çocuğu olarak görülüyor.
Bu yılın başlarında Fransız hükümeti, altı yaşın altındaki çocukların gittiği kreşlerde ve çocuk bakım merkezlerinde Wi-Fi’yi yasaklamak için harekete geçmişti.

Fransa ayrıca aydınlatma kullanılarak sağlanan internetle dünyadaki ilk ofisi açan ülke. Fransız bankası Société Générale’nin iştiraki olan Sogeprom’un Paris merkezindeki çalışanlar, LED aydınlatma üzerinden internet bağlantısı için özel bir dongle kullanıyorlar. Dongle, dosya yüklemek (upload) için kızıl ötesi bir kanal sunuyor.

Savunma, güvenlik ve diplomatik alanlarda birçok uygulama ile kendini kanıtlayan Li-Fi, teknoloji sektörü tarafından giderek ciddiye alınıyor.

Haber kaynağı: http://luxreview.com/article/2017/11/world-s-first-li-fi-classroom-opens-in-germany

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir