Close

06/09/2010

Doğru zamanda yeni bir yönetici: Wim Aalders

Bugün itibariyle(01 Eylül, 2010) PLDA’in merkezinde yeni biri yer alıyor. Pek çoğumuzun tanıdığı bir yüz ve pek çok aydınlatma tasarımcısının yakın temasta olduğu biri: Wim Aalders.

Çok iyi bir aydınlatma firmasında, çok iyi bir pozisyona sahip ve uluslararası alanda pek çok başarılı satışa ve projeye imza atmış, endüstrinin demirbaşlarıyla güçlü ilişkileri olan bir adam neden bu dünyayı bırakıp PLDA’de genel yönetici olmayı seçer?

Bu soru adaylarla görüşme yapacak olan PLDA konseyinin 3 adaydan biri olan  Wim Aalders ile ilgili sorusuydu.

Ve bu soruya cevap bulabilmek için yeni sorular sordular:

Kendini PLDA’in yöneticisi rolünde derneğin prensiplerine yön vermekle ilgili olarak nerede görüyorsun?

Neleri PLDA’in elle tutulur başarıları olarak görebilirsin ve bunları nasıl finansa edersin?

Şu anda kurumda nerelerde zayıf noktalar görmektesin ve bunlarla nasıl başa çıkarsın?

Aalders’ın sorulara cevabı:

Pek çok ülkede bilinirliğini artırmak, daha da büyümesini ve kaynak sağlamak için bu profesyonel kurumun sesi olmak istiyorum. 57 ülkede 780 üyenin olduğu uluslararası ilişkilerle yeni fikirlerin paylaşıldığı önemli bir platformun temsilcisi ve endüstride güçlü bir ağa sahip bir kişi olarak kendimi öncelikle endüstride aydınlatma tasarımı ile üretilen işlere adamayı düşünüyorum. Kişisel yeteneklerimle kişiler ve kurumlar arasında yeterli ve kaliteli zeminler oluşturmak PLDA Konseyi ve diğer üyeler için uzun vadede geride bırakılmış önemli imzalar olacaktır.

PLDA’in hikâyesi 15 sene önce Avrupa Aydınlatma Tasarımcıları Derneği ile temellendirmiştik. Beş sene sonra birkaç destekleyici kazanımı gerçekleşti. Bugün ise PLDA 150 profesyonel üyeyi kapsayan 780 üye ve 20 başarılı üretici firmanın sponsorluğuna sahip. PLDA workshopları -özellikle Alingsås-dünyada aydınlatma tasarımcıları ve öğrencileri için en önemli workshoplardan biri olurken üreticiler ve satışçılar için ise önemli bir ortak çalışma ve alışveriş alanı olarak biliniyor. Bütün bunlar daha büyük ve güçlü bir derneğin temellerini atmak için atılan önemli ve lezzetli adımlar.

PLDA artık tonu belirleyebilecek, işbirlikleri ya da ortaklıklar yapabilecek ve yönüne karar verebilecek güçte. Ajanda ve içerik pek çok profesyoneli, eğitimciyi, öğrenciyi, sponsorları ve diğerlerini katılıma teşvik eder bir yapıda olmalı. Sponsorlar ve katılımcıların bir araya geldiği toplantılar iki taraf için de verimli ve yeterli olmalı. Bu sadece, ürünler ve yeni gelişmelerle ilgili değil, aynı zamanda pazardaki trendler ve yeni teknolojilerin anlamlı uygulamalarıyla ilgili bir şey. Bunun sınırlarını sponsorlar çemberini solar enerji sistemlerine kadar genişleterek açıklayabilirim. Tabii bütün bunların paralelinde ağırlıklı olarak araştırmacıların da dâhil olduğu öğrencilere odaklanmak isterim.

Gezilerim sırasında bazı aydınlatma tasarımcılarının PLDA üyesi olarak bilindiğini gördüm. PLDA markası derneğin varlığı kadar bilinir değil. Bu sebeple verimli çalışmanın yöntemlerini anlatmak için derneği, aydınlatma tasarımcıları ve diğer pek çok ilgili şirket ve kurumla daha yakın ve iç içe görmek istiyorum.

Will Aalders tam zamanlı olarak haftada en az 40 saat PLDA için çalışacak ve We-ef’te daha fazla çalışmayacak. Wim satışlardan ve ticari işlerden uzaklaşarak geçmişteki pozisyonunda kendi ihtiyaç duyduklarından yola çıkarak aydınlatma tasarımı profesyonelleri için etkinlikler düzenlemek istiyor. Wim kendini bu konularda hırslı, tutkulu, odaklamış ve organize olmuş bir yönetici olarak görüyor.

Wim Aalders’a sormak istedikleriniz için:

[email protected]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir