Close

12/10/2012

“Doğru Aydınlatma ve Verimlilik Konferansı” gerçekleşti

Veksan Aydınlatma, distribütörülüğünü yürüttüğü Fagerhult firması ile 27 Eylül’de The Marmara Oteli‘nde “Doğru Aydınlatma ve Verimlilik” konulu bir konferans düzenledi.

Mimarlar, aydınlatma tasarımcıları ve proje firmalarına yönelik gerçekleştirilen konferansta; Fagerhult firmasınınkısa tanıtımı ve projelerinin yanı sıra EN1264-1ed2 standartları, Türkiye’nin CEN üyeliği ve iç mekan aydınlatmasının insan psikolojisi, fizyolojisi ve performansı üzerindeki zamana bağlı etkileri uzmanlarca tartışıldı. Üç farklı konuşmacının katılımıyla gerçekleşen etkinlik, Fagerhult firmasından Yurtdışı İş Geliştirme Sorumlusu Robert Klaren’ın konuşması ile başladı. Fagerhult‘ın yapısını anlatan Robert Klaren, etkinliğin temasına uygun olarak Fagerhult firmasının yaptığı aydınlatma uygulama görsellerini konuklar ile paylaştı. Aydınlatma Teknolojileri ve Araştırma/Geliştirme Koordinatörü Tommy Goven, kapalı çalışma alanlarında daha verimli aydınlatmanın nasıl sağlanacağı ile ilgili verileri matematiksel ve teknik bilgiler ile katılımcılara aktardı. Ardından Türkiye’nin CEN üyesi olması ile birlikte uyumlu olma zorunluluğu getirilen ve Avrupa standartlarında aydınlatma kurallarını içeren EN 12464-1 ed2 ile ilgili açıklayıcı bilgiler paylaştı.

Etkinliğin son konuşmacısı, Bahçeşehir Üniversitesi öğretim görevlisi Işık ve Aydınlatma Felsefesi Uzmanı Mimar Dr. Kenan Sansal idi. Sansal, eğitim sürecinde doğru aydınlatmanın öğrenci performansı üzerindeki etkisi ile ilgili olarak Fagerhult Lund ve Londra College Üniversitesi’nin 9 yaşındaki bir öğrenci üzerinde yürüttüğü çalışmayı, çalışma sürecinde kullanılan metodları ve ortaya çıkan etkileyici sonuçları katılımcılara aktardı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir