Close

11/04/2019

Çocuk şöminesi, Trondheim – Norveç

Norveç’in Trondheim kentinde çocuklara yönelik bir dış alan projesi.

Çocuklar, saklanmak, oynamak, okumak ve dinlenmek için mağaralar yapmaya bayılır. Haugen/Zohar mimarları, Trondheim’daki çocuk bahçesi için bir dış alan projesi ile görevlendirildiklerinde, mimarlar kendilerini çocukların yerine koydular ve her hava şartında ve mevsimde yukarıda sayılan faaliyetleri yapmak üzere bulunabilecekleri rahat bir mekan yarattılar.

Norveç’in saman kullanılarak yapılmış kulübeleri ve eski konstrüksiyonlarından ilham alınarak 6×6 metre büyüklüğünde ahşap bir konstrüksiyon yapıldı ve bu yapı bir beton kaide üzerine monte edildi. Kulübe 80 halka ve üst üste bindirilen ahşap parçalardan inşa edildi. Halkalar farklı çaplara ve birbirine göre bir orta noktaya sahip. Her halka yine 28 adet doğal, empregne edilmiş çam ağacından oluşuyor. Kalaslar şömine etkisi oluşacak ve gün içinde doğal ışığın girmesi sağlanacak şekilde yerleştirilmiş.

Çam ağacından oluşan kalasların arasına ayırıcı olarak yerleştirilen EICHENHOLZ, hem doğal havalandırmayı hem de çam ağacının ahşabından oluşan parçaların hızla kurumasını sağlıyor. Kulübenin kapısı iki parçalı geniş bir sürgülü kapı. Mağarada oturmaya bayılanlar için ideal. Aslında iyice düşünülürse, büyüklerin de bundan keyif almaması mümkün değil.

Projeye katılanlar:

Yapı sahibi: Trondheim Belediyesi

Mimari: Haugen / Zohar Arkitekter

İnşaat: Pan Landskap AS

Fotoğraflar: Jason Havneraas & Grete Fredriksen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir