Close

25/12/2019

Çiftçiler süt üretimini artırmak için aydınlatmadan faydalanıyor

Cornwall, Callington’daki Güney Alston Çiftliği’nden James Bruna, İngiltere’de süt üretimini aydınlatma yoluyla artıran yüzlerce çiftçiden biri.

Bruna, yeni aydınlatmaya yaptığı yatırımın, ineklerin süt salgılama döneminde verimi 2000 litre artırdığını tahmin ediyor; bu da ortalamanın beşte biri artış anlamına geliyor.

Bruna, Brexit yaklaştıkça ve süt fiyatları üzerindeki baskı devam ettikçe, marjları iyileştirmek için araştırma ve yüksek teknolojiye yönelen çiftçilerden sadece biri.

Her ne kadar uzun gün fotoperiyodu (LDPP) olarak adlandırılan araştırma, doğru aydınlatmanın verimi yüzde 10 artırabildiğini göstermiş olsa da LED aydınlatmanın benimsenmesi ancak son yıllarda başladı.

En az 160-200 lüks parlaklıkta 16-18 saat ışığın ardından 6-8 saat karanlığa maruz bırakılan ineklerin süt verimlilikleri tutarlı bir şekilde arttı.

İnsanlarda olduğu gibi, ineğin gözüne çarpan ışık, melatonin hormonunun salınımını baskılamak için sinyal gönderiyor.

İnekler, iç saatlerini ayarlamak için günlük melatonin düzenini kullanıyor ve bu da insülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-1) dahil olmak üzere bir dizi başka hormonun salgılanmasını etkiliyor.

Bunu takiben, IGF-1’deki artış, süt üretimini artırmak için meme bezini etkiliyor.

Böylece gün ışığı saatlerinin artırılması ineğin melatonin miktarını azaltıyor ve bu da süt üretimini artıran IGF-1 üretimini artırıyor.

Bruna, dört robotla günde üç kez sağılan 220 Holstein ineğine sahip. Süt, Trewithen’deki yerel mandıraya satılıyor.

“Dört yıl önce, dört robotun yerleştirilmesi için yepyeni bir ahır yaptık,” diyor  Farmers Weekly’ye. “Daha önce çok eski çelik çerçeveli bir ahırımız vardı ve aydınlatma çok zayıftı, bu yüzden bunu yeni tasarımda değerlendirmeye almamız gerektiğini biliyorduk.”

Sekiz adet düşük seviyeli lamba, ahırın ortasına, altı sıra kabinin üstüne yerleştirildi. Tek besleme yolu, yolun üzerindeki çelik iskelete takılı on beş adet 10W LED lambayla aydınlatılıyor. Fotosensör, hava kararınca lambaların otomatik olarak yanmasını sağlıyor. Ek olarak, tasarım, doğal ışık elde etmek için yüzde 30 Perspex çatı panellerine sahip.

Westpoint Veteriner Grubu’nun yöneticisi Phil Elkins, uzun aydınlık sürelerinin, süt üretiminden sorumlu hormon olan prolaktin salınımını artırdığının düşünüldüğünü söylüyor.

“Çalışmalar, süt salgılama döneminde -özellikle erken aşamada- 16 saatlik ışık ve 8 saatlik kısık aydınlatma süresinin, süt üretimini, günde sadece 13 saat ışığa maruz kalan sürülerle karşılaştırıldığında günde iki litre artıracağını gösterdi.”

Haber kaynağı: https://luxreview.com/article/2019/04/farmers-use-light-to-boost-milk-production

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir