Close

14/12/2017

Bakımevindeki aydınlatma seratonini artırmak için ayarlandı

Danimarka’da bir bakımevinde yatan yaşlı hastaların melatonin seviyelerinin ayarlanması ve seratonin seviyelerinin artırılması için aydınlatma enstelasyonu kullanıldı. Bu projeyle beraber Avrupa’daki insan odaklı aydınlatma enstalasyonu projesi Silkeborg’daki MarienLund Bakımevi dahil 120 yaşam alanına daha cansuyu katıyor.

Pilot proje yaşlılara gelecek için teknolojiyle donatılmış yeni bakımevleri tasarlamayı ve bu bakımevleriyle hastaların refah ve sağlık düzeyini artırmayı amaçlıyor.

Dinamik sirkadiyen aydınlatma hem sirkadiyen ritimleri uyaracak şekilde tasarlanıyor hem de hastaların görme bozuklukları ve uyku sorunları gibi bireysel ihtiyaçlarına göre ayarlanıyor. Bakımevinde, tam otomatik ışık protokolünün mutluluk hormonu olan seratonini artırmak için ışığın en etkili dalga boyunda ayarlanmasıyla hastaların mevsimsel duygudurum bozukluklarında gözle görülür bir azalma kaydedilmiş.

Akşam ve geceleri; güç, dalga boyu ve renk sıcaklığı vücudun uyku için elzem olan ve yine verimli uyku sırasında üretilen melatonini üretmesi için düzenleniyor.
Kırmızı, yeşil, mavi, sıcak beyaz-soğuk beyaz ve amber LED’lerle sirkadiyen aydınlatma sağlık sektörü için müşteriye özel tasarlanıyor.

Destek ve terapi fonksiyonu sabahları vücudu yeniden aktive eder. Sabahın erken saatlerinden itibaren ışık en yüksek yoğunluğa ve renk sıcaklığına ulaşır. Mavi ışık melatoninin üretimini engeller ve serotonin ve kortizol üretimini düzenler. Akşamları -akşama ve geceye özel ışık- uyumak için en uygun koşulları yaratarak vücudu uykuya hazırlar. Mavi ışığı çıkarırsanız ve yerine turuncu-kırmızı ışık kullanırsanız bu değişim melatonin üretimini artıracaktır.

Turuncu – kırmızı ışık aynı zamanda hastalara güvenli ve huzurlu bir ortam yaratıyor. Elbette bakımevi çalışanları da aydınlatmadan hastalar kadar etkileniyor ve söylediklerine göre bu uygulamanın ardından gece vardiyasından sonra daha rahat uyku uyumaya başlamışlar.

Bu projede kullanılan aydınlatmalar sirkadiyen aydınlatmada uzman olan Danimarka’lı üretici Llightcare şirketi tarafından sağlanıyor.

Haber kaynağı: http://luxreview.com/article/2017/11/lighting-in-care-home-is-tuned-to-boost-serotonin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir