Close

10/06/2020

Artık lümenden kurtulma zamanı, diyor önemli bir aydınlatma bilimcisi

Dünyanın en önemli aydınlatma bilim insanlarından biri, 1920’lerden beri aydınlatma ölçüsü olan lümenin miadının dolduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini iddia ediyor.

Avustralya’nın Brisbane kentindeki Queensland Teknoloji Üniversitesi’nde İleri Aydınlatma Tasarımı öğretim üyesi Dr. Christopher Cuttle, temel bir ışık birimi kavramının artık inandırıcı ve savunulabilir olmadığını ve gözden geçirilmesi gerektiğini söylüyor.

Cuttle’ın iddiası, lümenin sadece görünür ışığın ölçüsü olduğu ve ışığın, uyku-uyanıklık döngümüzü ayarlama rolü gibi insanlar üzerindeki görsel olmayan etkisini dikkate almadığı yönünde.

“Uygulayıcılar görsel olmayan insan tepkilerini, özellikle de sirkadiyen etkileri aydınlatma çözümlerine dahil etmeye çalıştıkça lümene olan güven baskılanıyor.”

“İnsanın görsel duyarlılığıyla ilgili” lümen tarafından belirtilenden “daha fazlası olduğunu” ve “aydınlatma uygulamasının tüm kapsamı dikkate alındığında yine daha fazlasının” söz konusu olduğunu söylüyor Cuttle.

Cuttle, Lighting Research & Technology bilimsel dergisinde, “Aydınlatma uygulayıcıları lümenin terapötik, fotosentetik veya antiseptik etkiler sağlamak veya fotokimyasal hasar potansiyelini değerlendirmek gibi görsel olmayan uygulamalar için uygun olmadığını fark etmelerine rağmen, kandeladan türetilen lümeni benimsemekten hoşnutlar,” diye yazdı.

Lümen, bir ışık kaynağı tarafından birim zaman başına yayılan görünür ışığın toplam miktarının ölçüsü olan ışık akısının birimidir. Cuttle bunun, küçük bir ışık alanı için parlaklık tepkilerine dayandığına ve göz ve beyin üzerindeki tüm etkileri temsil etmediğine dikkat çekiyor.

Nanometre başına Watt cinsinden spektral güç dağılımı açısından lamba ve armatür performansını ölçmenin daha iyi olacağını öne sürüyor.

“Birden fazla aydınlık birimi kavramı kafa karıştırıcı gibi görünse de bizi ‘skotopik lümen’ ve bu tür artan kafa karışıklıklarından kurtaracaktır,” diyor Cuttle.

“Önerilen bu değişiklikler, aydınlatma profesyonellerinin aydınlatmayı, hizmet etmesi gereken amaçlara göre değerlendirmelerini ve ileri aydınlatma teknolojisinin topluma sunduğu çeşitli faydaları sağlama rolünü üstlenmelerine imkan verecektir.” 

“Kit” olarak bilinen Dr. Chris Cuttle, derneğin 2018’deki yıllık genel toplantısında Society of Light ve Lighting ödülünü aldı.

Haber kaynağı: https://www.luxreview.com/2020/06/01/time-to-ditch-the-lumen-says-top-lighting-scientist/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir