Close

26/08/2020

Pandemide hatırlatma: Işık (aydınlatma), ruh halimiz ve uykumuz için önemli

Lighting Research Center – LRC tarafından yapılan anket, doğal ve yapay ışığın sağlığımız için önemini bir kez daha kanıtlıyor.

COVID-19 salgını sırasında evde kalan yaklaşık 600 kişinin katıldığı kısa bir anket, çoğumuzun halihazırda bildiği ancak genellikle görmezden geldiği bir şeyi yeniden ortaya koydu: Doğal ışığa ve genel olarak konuşmak gerekirse, uyanık olduğumuz saatlerde iç ortamda parlak yapay aydınlatmaya maruz kalmak, uyku kalitesi ve zihinsel sağlık dahil olmak üzere bir dizi sağlık faktörünü yukarı çekebiliyor.

Rensselaer Politeknik Enstitüsü Aydınlatma Araştırma Merkezi (Lighting Research Center – LRC) anketi Mayıs ayında katılımcılara gönderdi. Evden çalışan ya da işsiz olup evde kaldığı için evden çıkmayan yaklaşık 600 kişiden yanıt aldı.

Troy, NY merkezli LRC, günlük iç ve dış ortam ışığına maruz kalmanın etkisini ölçmeyi amaçlayan bir dizi soru sordu.

Sonuçları özetleyen LRC, “İç aydınlatması ‘biraz loş’ ila ‘çok loş’ olan kişilerle karşılaştırıldığında, perde veya gölgelikleri olmayan (veya bunlar açık) pencerelere sahip veya birkaç lambası açık olanlar dahil olmak üzere, ‘biraz parlak’ ila ‘çok parlak’ aydınlatmaya sahip kişiler daha az uyku bozukluğu, daha az kaygı ve depresyon, daha az yorgunluk veya asabiyet, genellikle daha mutlu ve daha olumlu duygular, daha az uykuya bağlı bozukluk bildirdi,” diyor.

Çalışmayı yürüten LRC araştırmacısı Charles Jarboe, “İnsanlar zamanlarının çoğunu evlerinde daha loş bir ortam yerine daha parlak bir ortamda geçirdiklerinde uyku kalitesi ve ruh hali önemli ölçüde artıyor,” diyor. “Gün içinde ortamınıza biraz daha fazla ışık katabilirseniz, örneğin fazladan bir lamba veya pencere gölgeliklerinizi açarsanız bu, daha iyi hissetmenize ve uykunuzu iyileştirmenize yardımcı olabilir.

Bu, açık havada doğal ışık alarak geçirilecek zamanı azaltmak anlamına gelmiyor; bu şekilde bir iki saat geçirmek kaygı, stres ve depresyon konusunda büyük fark yaratabiliyor –bununla beraber anket, bu faydaların iki saatin ardından dengelendiğini ve sabah ışığının en büyük faydayı sağladığını gösteriyor.

LRC Direktörü Dr. Mariana Figueiro, “Aldığımız sonuçlar, her gün dışarıda geçirilen sadece bir saatin bile iyi hissetmenize ve geceleri daha iyi uyumanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor,” diyor.

Haber kaynağı: https://www.ledsmagazine.com/lighting-health-wellbeing/article/14177962/a-lockdown-reminder-light-helps-our-mood-and-our-sleep

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir