Close

17/01/2017

Büyük etki yaratan mütevazı malzeme

Çin Halk Cumhuriyeti, Jiaojiehe kentinde Liyuan Kütüphanesi

Pekin (ÇHC) metropolünden iki saatlik araba mesafesinde Huairou semti yer alıyor. Muhteşem güzelliklere sahne olan orman bölgesinin etrafında küçük kentler ve köyler bulunuyor. Jiaojiehe de bunlardan biri. Li Xiaodong Atelier mimarları, tam da bu bölgede Liyuan Kütüphanesi’ni inşa ettiler. Kütüphane köyden beş dakikalık yürüme mesafesinde ormanın içinde. Dal, basit biçimler ve güneş ışığı gibi doğal malzemelerin kombinasyonunda kütüphanenin bulunduğu bölge ile ilişkisi oluşturuluyor.

Yaklaşık 175 m2 kullanım alanına sahip iki katlı, dikdörtgen biçimli yapının, malzemesi ile çevresi neredeyse iç içe geçiyor. Dal desenli bina cephesi için mimarlar, bulundukları yerin kendisinden ilham aldılar. Bu bölgenin halkı dalları yakmak için kullanıyor. Başta çok sade görünen kütüphane binası cephesi birçok dikdörtgen ahşap çerçeveden oluşuyor. Ahşap çerçeveye monte edilen dallar, binanın cephesine özgü bir özellik katıyor, ışığın yaratabileceği kamaşmaya karşı koruma olarak hizmet ediyor.

Bunun dışında binanın içinde ışık ve gölgeler arasında doğal bir oyun oluşuyor. Pencerenin camları içeriden ahşap pencere kasasına entegre edilmiş. Aşırı boyutlu tutulmuş iç mekân da ahşap ile kaplı. Binanın tamamından sükunet ve doğal estetik akıyor.

Kütüphane ve çevresi ziyaretçilere peyzajın, doğanın güzelliklerini hatırlatıyor. Işık ve gölgelerin karşılıklı oyunu ise bu etkiyi artırıyor. Dalların kullanımı ile ise bilinen ancak başka bir bağlamda kullanılan doku oluşuyor.

Projeye katılanlar:

İşveren: Jiaojiehe Belediyesi, Huairou / Çin Halk Cumhuriyeti
Mimarlar: Li Xiaodong Atelier – Li Xiaodong, Liu Yayun, Huang Chenwen, Pan Xi; www.lixiaodong.net
Fotoğraflar: Li Xiaodong

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir