Close

16/06/2014

Branz Koshien Projesi

PLDBranzKoshien231. IALD ödülleri kapsamında Branz Koshien projesi Excellence (Mükemmellik) ödülünü kazandı.

Bu apartman kompleksi, Japonya’nın Osaka şehri yakınlarında tarihi bir kent olan Koshein’de inşa edildi. Tuğla ve taşlardan yapılmış duvarlar kentin doğal güzelliğini temsil ediyor. Proje kapsamında yapılan aydınlatma tasarımı bu vilayetin zengin tarihini de açığa çıkarıyor. Projede kullanılan tüm aydınlatma kaynakları LED’lerden oluşuyor.

PLDBranzKoshien9Yarışmanın jüri üyelerinden biri proje hakkında şöyle konuşuyor: “Basit bir bina; aydınlatma, kumaş ve materyallerin arasındaki bağlantılarla dönüşüme uğruyor.”

Binanın dış bölümünde; yere gömülü uzun lineer LED’ler duvarları ve bankları aydınlatıyor, binanın şeklini ve yapımında kullanılan etkileyici ögeleri öne çıkarıyor. LED’ler su geçirmez saydam plastik bir kılıfın içine yapıştırılmış. Rezidans katlarında ise 75 mm çapında silindirler, 5W’lık LED’lerle ritmik bir şekilde aydınlatılıyor.

Bir başka jüri üyesi proje hakkında şunları ifade ediyor: “Bu konuksever yerleşim atmosferini yaratmak için ışığın isabetli kullanımı, taşın ve duvar yapımının dikkatli seçimini ortaya çıkarıyor.”


BRANZ KOSHIEN

HYOGO, JAPONYA

Projeye Katılanlar:

Aydınlatma Tasarımı:

Hiroyasu Yoshino, Associate IALD

Akari+Design Associates

Mimarlar:

Yoichi Higuchi
Takayuki Yamaguchi
Ryo Miyoshi

Iao Takeda Architects Associates Co LTD

Proje Sahibi:

Tokyu Land Corporation
Itochu Property Development LTD

Fotoğraf:

© Hiroyuki Tsuda

 

 

Haber Kaynağı: http://ialdawards2014.conferencespot.org/awards-at-a-glance/004-branz-koshien-1.1128843

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir