Close

24/05/2018

Aydınlatma sektörünü değiştirecek yeni radikal AB mevzuatı

Metin: Mark Ridler (Aydınlatma Direktörü, BDP Londra)

Çevreci Tasarım Çalışma Planı (Ecodesign Working Plan) 2016–2019
Aydınlatma Tasarımcıları Derneği (Association of Lighting Designers –ALD) mevcut AB aydınlatma yönetmeliği değişikliğinin içeriğini (taslak halde ve müzakereye tabi olarak) kamuoyunun dikkatine sundu:
“Önerilen 2020 AB Aydınlatma Yönetmeliği – El Kitabı” mevcut yönetmelikler (EU1194/2012), AB Çevreci Tasarım Çalışma Planı 2016-2019’un bir parçası olarak Eylül 2020 için önerilen yönetmelikler ve bunlar arasındaki önemli farklarla ilgili birçok bilgiyi bir araya getiriyor. Çevrimiçi olarak şurada bulabilirsiniz:
https://www.ald.org.uk/resources/the-proposed-2020-eu-lighting-regulations-a-primer

Belgeden alıntılar:
“Aydınlatma için şu an yürürlükte olan yönetmeliğin adı EU1194/2012 ‘yönlendirilebilir lambalar, LED lambalar ve ilgili ekipman için çevreci tasarım gereklilikleri hakkında Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’nin Uygulayıcı Direktifi 2009/125/EC’ (https://bit.ly/1cZR2HZ).
Lighting Europe tarafından hazırlanan çok kısa bir özeti ve bazı faydalı yönlendirici notlar şurada: https://bit.ly/2HkmMAA

“Yönetmeliklerinin gerektirdiği şekilde AB bu yönetmelikleri ‘teknolojik ilerlemeyi yansıtacak şekilde’ değerlendirmeye devam ediyor. Şu anki değerlendirmenin adı ‘Çevreci Tasarım Çalışma Planı 2016-2019’.
“Halihazırda yürürlükte olan yeni Enerji Etiketleme Çerçeve Yönetmeliği EU2017/1369; bu yönetmelik sebebiyle 2 Kasım 2018’den itibaren AB enerji etiketlerini A++’dan E’ye değil A’dan G’ye olarak göreceksiniz.”

“Henüz sayıları verilmemiş önerilen yeni Çevreci Tasarım ve Enerji Etiketleme yönetmeliklerinin açıklayıcı bir genelge ile birlikte taslaklarını ALD web sitesinde bulabilirsiniz: https://bit.ly/2GR9Bax”

Önemli noktalar
Henüz taslak halde ve tartışmaya açık ancak Eylül 2020’den itibaren tüm lambalara ve aydınlatma armatürlerine uygulanacak;

1- Tungsten Halojen ve CFL etkin bir şekilde yasaklanacak (R7 ve muhtemelen tiyatro ekipmanı hariç).
2- Minimum verimlilik: Tüm lambalar ve aydınlatma armatürü A’dan G’ye kadar etiketlenecek (buzdolapları gibi) ve minimum verimlilik 85 Luminaire Lümen/watt olacak.
3- Aydınlatma kaynaklarının ve bağımsız kumanda cihazlarının sökülmesi
Üreticiler ve ithalatçılar, bu mevzuat kapsamında piyasaya sürülen aydınlatma kaynaklarının ve bağımsız kumanda cihazlarının, son kullanıcının kalıcı mekanik hasar bırakmasına neden olmadan üründen kolayca sökülebilir olmasını temin edecek.
Bu yönetmelik kapsamındaki aydınlatma kaynaklarının ve bağımsız kumanda cihazlarının son kullanıcı tarafından kolayca sökülebilir olmadığı durumlarda üreticiler ve ithalatçılar ürünün, aydınlatma kaynaklarının ve bağımsız kumanda cihazlarının kalifiye profesyoneller tarafından kolayca sökülebilir şekilde tasarlanmış olmasını temin edecek. İçerikteki ürünlerin, aydınlatma kaynaklarının ve bağımsız kumanda cihazlarının son kullanıcı veya kalifiye profesyonel tarafından nasıl kolayca sökülebileceğine dair talimatları olacak.
4- Minimum kalite performansı ve bu performansın etiketlenmesi gerekecek. Performansa dahil olanlar:
· Lümen bakımı
· Kullanım ömrü
· Flicker
· Renksel geriverim
· Renk tutarlılığı
· Maksimum “No Load” ve “Stand by”

Özet
Yönetmelik, verimliliği ve umuyoruz ki kaliteyi yukarı çekerek sektör üzerinde olumlu etki yaratacaktır. Şüphesiz pazardaki bazı ürünleri hükümsüz kılacaktır. Resmileştiğinde, şartname hazırlayıcılarının Eylül 2020’ye kadar mevcut spesifikasyonları değerlendirmeleri gerekecek çünkü son tarihten önce yapılmış tasarımlar ondan sonra üretilebilir.
Diyelim ki yönetmelik şu anki taslak haliyle kalırsa:

1- Tüm tiyatro ekipmanı kullanım dışı kalacak
2- Çoğu renk değiştirici ve mimari düşük parlaklık ekipmanı kullanım dışı kalacak. Hatta revaçta olan renk ayarlı armatürler bile hayatta kalabilmek için el yükseltmek zorunda kalacak.
3- Şu an LED’lerin meydan okuduğu armatür + lamba paradigmasına geri mi döneceğiz? Değiştirilebilir LED motorlarını soğutucularla birleştirmekle nasıl etkin bir biçimde başa çıkılacak?
4- Su geçirmez ömürlük ürünler “Aydınlatma Kaynaklarının ve Bağımsız Kumanda Cihazlarının Sökülmesi” ile nasıl başa çıkacak?
Konuştuğum çok az sayıda insan bu konuda bir şeyler biliyor, ama bunun etkisi çok büyük olabilir. Tiyatro topluluklarına ve onların etkili medya kampanyasına çok teşekkürlerimle.

Haber kaynağı: https://www.linkedin.com/pulse/radical-new-eu-regulation-change-lighting-industry-mark-ridler/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir