Close

07/11/2016

Niagara Şelaleri’nde LED’ler gece görünümünü tamamen değiştirecek

niagara1Dünyanın en ünlü manzaralarından biri olan Niagara Şelaleleri’nin aydınlatmasını yeniden geliştirmek için tasarlanan birkaç milyon dolarlık bir proje; New York’ta şehrin dışında devam ediyor.

1990’lı yılların sonundan beri Niagara Şelaleleri, 21 Xenon spot ışıklarıyla aydınlatılıyordu. Işıkların 18’i neredeyse yüzyıllık aydınlatma kulesinin; üç tanesi de daha güvenli olan kayalık Niagara Gorge’un üzerine yerleştirilmişti.
Retro, ışıldak tarzı aydınlatma, 12.600 LED ışığın Table Rock’ın üzerine yerleştirilmesiyle yenilenecek.
Yeni aydınlatma kaynakları yıllanan armatürlerden iki kat daha fazla aydınlatma sağlayacak.

Niagara Parklar Komisyonu İşletme Şefi David Adames, The Buffalo News’e yaptığı açıklamada bu yenilemeyle ilgili şöyle konuşuyor: “Bu tamamen yeni bir teknoloji, şelalelerdeki aydınlatma için büyük bir değişim.”

niagara2Şu anda var olan Xenon armatürleri, her 1.900 saatte bir değiştirilmek zorundalar. Diğer yandan yeni uygulamadaki aydınlatmalar, 20 yıl ya da daha fazla kullanım ömrüne sahip olacaklar. Bu da bakım maliyetlerini azaltmak anlamına geliyor. Yeni armatürler aynı zamanda daha az elektrik tüketecekler.

Yeni armatürler yetkililere şelalelerin olduğu bölgeler için daha fazla renk paleti sunacak. Ayrıca programlanabilir aydınlatma gösterimleri yaratmak için de uygun olacaklar.

Adames konu hakkında sözlerine şöyle devam ediyor: “Bir dünya ikonunu aydınlattığımızı fark ettik. Bu tamamen, şelaleleri vurgulamak için onları aydınlatmakla ilgili. Doğada görülen renkleri yansıtmak adına renk paletlerini çok dikkatli bir şekilde seçeceğiz.”

Her yıl, 20 milyonun üzerinde ziyaretçi Amerika ve Kanada’da Niagara Şelaleleri’nin olduğu bölgeleri görmeye geliyor. Buna rağmen, etraf oteller, kumarhanelerle dolu olduğu halde, ziyaretçi sayısının sadece üçte biri gece bu bölgelerde kalıyor.

Niagara Şelaleleri Aydınlatma Kurulu Başkanı Mark Thomas ise The Buffalo News’e şu açıklamalarda bulunuyor: “Aydınlatmayı artırmak, güneş battıktan sonra, müşteriler için daha zengin bir deneyim sağlayacaktır. Daha güçlü bir aydınlatma programının ziyaretçileri daha uzun süreli kalmaya teşvik edeceğini tahmin ediyoruz.”

Bu yeni aydınlatmanın kalıcı olması ve doğru bir şekilde yönetilerek Amerika tarafının ötesine yayılmaması umuluyor.

Yeni armatürler Horseshoe Şelalleri’nin kenarlarını da aydınlatabilecek ki şu anda uygulanan Xenon ışıklandırması bunu ne yazık ki yapabilecek durumda değil.

Şelaleler bu yenileme süresince aydınlatılmaya devam edilecek ve önümüzdeki Aralık ayının başında yeni aydınlatmaların yakılmasına başlanacak.

Haber kaynağı: http://luxreview.com/article/2016/10/led-to-change-nighttime-view-of-niagara-falls-

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir