Close

05/05/2015

Aydınlatma sektöründe “kablolar” tarih mi oluyor?

Milan3

Xtal/Ryu Kozeki

Bir aydınlatma markası olan Flos’nun CEO’su Piero Gandini ve tasarımcı Philippe Starck ’ye göre; aydınlatma ve bateri teknolojisindeki ilerlemeler aydınlatma kablolarının birkaç yıl içinde ortadan kaybolabileceğini gösteriyor.

Fransız tasarımcı Strack: “Biz 20 yıldır şarj edilebilir bataryalı lambalar yapmanın hayalini kurduk ve sonunda başardık. Batarya var, lamba var, kalite var. Kablolar yakında kaybolacak” diyor.
Milan’da Salone del Mobile’de gerçekleşen aydınlatma fuarındaki şovda Starck kablosuz masa üstü bir aydınlatma tanıttı. Bu ürün 6 saatlik bateri ömrüne sahip ve mikro bir USB aracılığıyla şarj edilebiliyor. Lamba Starck’ın Ether koleksiyonun bir parçası ve ileri düzeyde LED ışık kaynağına sahip.

Milan5

Philippe Strack/Ether/Flos

Koleksiyonun kalan kısmı hala kablolar aracılığıyla çalışan ürünlerden oluşuyor ancak Strack’a göre gelecekte bu da değişecek. Tasarımcı eninde sonunda kabloların tamamen yok olacağına inanıyor. Strack, bateri performanslarının artmasının, düşük enerji tüketimli aydınlatma kaynaklarının, hava boyunca gücün geçişine izin veren yeni teknolojilerin “aydınlatmayı” dönüştüreceğini söylüyor. Strack: “Kablolar gerçekten arkaik. Beş yıl önce son derece modern gözüken bir lamba gibiler. LED’ler ortaya çıkınca tarih olmuşlardı.” Flos’un CEO’su Piero Gandini de kablosuz aydınlatmanın çok ama çok hızlı bir şekilde piyasada yerini alacağını düşünüyor. Gandini: “Ben lambaları seviyorum ancak bazen onları bileğimizdeki zincirlere benzetiyorum. Çünkü lambaları bir yere takmak zorundasınız. Bazen lambanızı yatağınızdan biraz daha uzağa bir yere taşımak istiyorsunuz ancak kablonuzun uzunluğu sizin adeta kaçamayacağınız bir alan oluşturuyor. Bataryalar ve yeni teknolojiler sayesinde farklı bir özgürlük alanı yaratacağız. Batarya teknolojisi gün ve gün çok daha iyiye gidiyor. Aydınlatma için ihtiyaç duyduğumuz watt oranı ise azalıyor. Tüm bunlar yeni olanakların olabilirliğini düşünmemizi kolaylaştırıyor.” diye konuşuyor.

Milan4

Battery/Ferruccio Laviani/Kartell

Milan’daki fuarda kablosuz aydınlatmalarını sunan şirketlerden bir diğeri ise mobilya markası olan Kartell’di. Şirketin Ferruccio Laviani tarafından tasarlanan masa üstü aydınlatması Battery de mikro bir USB ile şarj ediliyor ve onun da 6 saatlik bateri ömrü var.

Milan1

Follow Me/Inma Bermıdez/Marset

Fuarda İspanyol markası Marset de Inma Berbudez tarafından tasarlanan portatif kablosuz aydınlatmasını sundu. Tahtadan taşıma bölümü ile bu lamba iç mekânlara ya da dışarıya taşınabiliyor ve üç farklı parlaklık ayarı bulunuyor. Marset’in Satış Müdürü Ana Granados: “Bu tasarımın arkasında yatan fikir; herhangi bir alanda mumun ışığını kullanmaya benziyor. Ancak lamba gittikçe sıcaklaşmıyor ve hiçbir şeyi yakmıyor. Eğer düşük ayarda kullanırsanız 20 saate kadar dayanabiliyor.” diye konuşuyor.

Milan2

Now Here Now There/Ryu Kozeki

Japon tasarımcı Ryu Kozeki de fuarda birçok kablosuz tasarım gösterdi. Bunlardan 2012’de tasarlanan Bottled, camdan şişe benzeri bir lamba ve 24 saate kadar aydınlatma sağlıyor. Xtal, küçük bir lamba ve bir tea light’a benziyor. Now Here, Now There ise ayarlanabilir bir masa lambası.

Son olarak Gandini konuyla ilgili şu açıklamalarda bulunuyor: “Elbette şu anda gücü hava aracılığıyla ileten askeri teknolojileri kullanan şirketler var. Bunu bir metre ya da buna yakın bir ölçüye kadar yapabiliyorlar. Bugün için bu deneysel bir durum olsa da gelecekte harikulade şeyler olacaktır.”

Haber kaynağı:
http://www.dezeen.com/2015/04/20/lighting-cordless-philippe-starck-piero-gandini-flos-milan-2015/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir